Akademia sommeliera

Z jakich szczepów powstają sycylijskie wina? Przegląd lokalnych odmian

Wybierając się na Sycylię, z pewnością usłyszysz o marsali – najbardziej znanym winie deserowym z tego regionu. Co jednak z czerwienią i bielą? Poznaj 6 rodzimych odmian winogron, z których powstają wyśmienite sycylijskie wina. Warto je znać!

Sycylia to największa wyspa na Morzu Śródziemnym, która może się pochwalić jeszcze jednym rekordem: ma jeden z najbardziej dynamicznych przemysłów winiarskich w całej Europie. Winiarze kultywują lokalne tradycje, sięgając często po autochtoniczne szczepy winogron. Poznaj sześć lokalnych odmian, które dają wspaniałe sycylijskie wina.

Wino sycylijskie – nero d’avola

Za najbardziej znaną odmianę używaną do produkcji sycylijskiego wina uważa się nero d’avola. To autochtoniczny szczep sycylijski i jednocześnie najbardziej rozpowszechniona odmiana winorośli na Sycylii. Oficjalna nazwa tego czerwonego winogrona to calabrese („kalabryjska”), jednak biorąc pod uwagę, że prawie w całości rośnie na Sycylii, upowszechniła się nazwa nero d’avola.

Nero d’avola produkowana jest zarówno w zachodniej części Sycylii, jak i we wschodniej. Największa uprawa winorośli znajduje się w południowo-wschodnim rejonie wyspy, na obszarze Syrakuz. Według ostatnich szacunków na wyspie rośnie aż 13,7 tys. ha tej odmiany gron, z której powstają wyśmienite monoszczepowe wina sycylijskie. Nero d’avola częściej można jednak spotkać w mieszankach z takimi szczepami jak: merlot, cabernet sauvignon czy syrah.

Nero d’avola daje wspaniały rubinowo-czerwony kolor, który z czasem zyskuje fioletowe odcienie. W smaku jest intensywna, pikantna. W nosie zaś – w zależności od obszaru produkcji – można wyczuć eleganckie i wyrafinowane nuty czerwonych owoców lub mocne i zdecydowane aromaty papryczki chili i lukrecji.

Sycylijskie wina z nerello mascalese

To również autochtoniczne wino z Sycylii. Nerello mascalese uważana jest za odmianę szlachetniejszą od swego popularnego kuzyna. Nasadzenia obejmują łącznie 2,8 tys. ha. Grona doskonale przyjęły się na stokach Etny, dlatego nerello mascalese bywa nazywana wulkaniczną odmianą.

Z nerello mascalese powstają lekkie, czerwone sycylijskie wina. Oferują niesamowity profil smakowy, który niektórzy sommelierzy porównują do dobrego pinot noir. Dominują tutaj zapachy dzikiej truskawki, słodkiej wiśni, skóry, cynamonu. Charakteryzuje się mocnym owocem, średnimi taninami i raczej wyższym poziomem kwasowości. Mimo swojej lekkości, ma dobrą strukturę do starzenia.

Sycylijskie wina z catarratto

Niegdyś była to najczęściej uprawiana włoska odmiana biała. Dzisiaj – jest niestety w odwrocie. Występuje wyłącznie na zachodniej stronie Sycylii, na której winiarze uprawiają ponad 29,5 tys. ha tej odmiany. Catarratto rośnie tu od dawna, prawdopodobnie od tysięcy lat.

Catarratto można zaliczyć do lekkich win, ze średnią kwasowością i o niskiej zawartości alkoholu. W sycylijskim winie, w którym występuje catarratto, spodziewaj się zapachów cytryny, jabłka, brzoskwini, suszonych kwiatów i miodu. To bardzo orzeźwiające wino sycylijskie, idealne na lato.

Grillo – sycylijskie wina

To bardzo aromatyczna odmiana, podobna do sauvignon blanc. Na Sycylii rośnie ok. 6,2 tys. ha tego szczepu. Jest krzyżówką odmiany zibibbo i cataratto. Ma dużo ciała, teksturę, kwiatowe i ziołowe aromaty. Jest głównym składnikiem wspomnianej we wstępie marsali.

Wybierając sycylijskie wino grillo, wyczujesz w nim aromaty grejpfruta, kwiatu pomarańczy, tymianku i odrobiny słoności. Jest średnio kwasowe. Niektórzy winiarze umieszczają je w dębowych beczkach, aby dodać więcej subtelnych nut waniliowych.

Perricone – sycylijskie wina

Szczep, która rośnie głównie w północno-zachodniej części Sycylii (zajmuje tylko 228 ha). Czasem określany jest jako pignatello. To antyczna odmiana, która przypomina barberę – mimo że nie jest z nią spokrewniona. Najczęściej można ją spotkać w mieszankach z nero d’avola, z którą dzieli się teksturą i głębokim pigmentem.

Perricone lubi mieć wyrazistą goryczkę. Ma wysoką kwasowość i silne, wyczuwalne taniny, które jeszcze bardziej podkreślają oryginalny smak na podniebieniu. W nosie można odnaleźć aromaty czerwonych jagód, ziemi i ziół.

Sycylijskie wina insolia (ansonica)

To czwarta najpopularniejsza odmiana winogron na Sycylii (rośnie tu ok. 6,1 tys. ha) – zwłaszcza w okolicy Palermo i Agrigento. Co ciekawe, uprawia się ją również w Toskanii. Tradycyjnie znana jest jako składnik win marsala, jednak coraz częściej można znaleźć ją także w innych sycylijskich winach i solo.

Insolia jest umiarkowanie aromatyczna. Ma tendencję do dzielenia się orzechowymi, cytrusowymi i ziołowymi nutami. Potrafi dać nieco garbników, co może być dla niektórych zaskoczeniem – biorąc pod uwagę, że to białe wino.

A Ciebie, które sycylijskie wina interesują najbardziej?

Wybraliśmy dla Ciebie: