Akademia sommeliera

Wina z Mozeli, czyli riesling w pełnej krasie

Dolina Mozeli słynie z najlepszych rieslingów – to niezaprzeczalny fakt. Mozelscy winiarze uznawani są zresztą za specjalistów od rieslinga. Co musisz wiedzieć o rieslingu z tego niemieckiego regionu? I czym wyróżniają się wina z Mozeli? Przeczytaj!

Za sprowadzeniem winorośli w okolice rzeki Mozela stoją… Rzymianie. Tak! Historia wina z Doliny Mozeli sięga aż czasów rzymskich. To tu znaleziono wiele przedmiotów winiarskiego użytku, jak prasy do zgniatania winogron, których pamięć sięga IV wieku naszej ery. Choć ten historyczny fakt brzmi zaskakująco, to nie ma w nim krzty nieprawdy. Właśnie Dolina Mozeli jest uznawana za najstarszy region winiarski w Niemczech. Przyjrzyjmy się jej z bliska.

Wina z Mozeli – doliny o stromych zboczach

Dolina Mozeli to region winiarski, który swój pociągły, wąski kształt zawdzięcza meandrującej rzece. Mozela, płynąc na północny wschód do Renu, żłobi wąwóz, który razem z dolinami rzek Saara i Ruwer tworzy właśnie Dolinę Mozeli. To tu mieści się blisko 9 tys. hektarów winnic, uprawianych przez blisko 5 tys. winiarzy. I wcale nie jest im prosto – Mozela płynie między wzgórzami Hunsrück i Eifel, co oznacza, że winnice są bardzo strome.

Jak podają statystyki, nawet połowa winnic znajduje się na terenach o nachyleniu przynajmniej 30 stopni. Przynajmniej, bowiem najbardziej wymagające wzgórza, na których rosną winoroślą gotowe produkować wina z Doliny Mozeli, mają nachylenie nawet 70 stopni. Ufff… Jak uprawia się winorośl w takich warunkach? Na tak stromych zboczach sprawdzają się m.in. tarasy, a zbiór winogron musi odbywać się wyłącznie ręcznie.

Z jakich szczepów produkuje się wina mozelskie?

Na to pytanie każdy miłośnik niemieckiego wina odpowie bez mrugnięcia okiem – oczywiście riesling! Według szacunków zaledwie co trzecie wino z Mozeli nie jest rieslingiem. Tą szlachetną odmianą winorośli winiarze obsadzili już blisko 5,5 tys. hektarów ziemi.

Riesling z Doliny Mozeli

Nic dziwnego, że niemieccy winiarze z Doliny Mozeli wybrali właśnie riesling. To odmiana wręcz idealna do obecnych tu warunków klimatycznych. Jest tu optymalnie ciepło (Dolina Mozeli ma jeden z najcieplejszych klimatów w całych Niemczech), a dość często występujące opady zapewniają odpowiednie nawodnienie stromego terenu. Nie ma więc obaw o nadmierne wchłanianie wody przez grona. Dodajmy do tego gleby łupkowe, które dają korzeniom winorośli bezpośredni dostęp do minerałów i voilà! Wina z Doliny Mozeli stoją eleganckim rieslingiem – o głębokim smaku, spore kwasowości i niskiej zawartości alkoholu.

Riesling z Doliny Mozeli może mieć szeroki wachlarz barw: od słomkowego po głęboki żółty. Podobnie z wytrawnością. Wina z Mozeli produkowane z odmiany riesling mogą być całkowicie wytrawne lub wyjątkowo słodkie. Aromaty zaś zmieniają w zależności od wieku. Młode rieslingi z Doliny Mozeli cechują się zwykle średnio intensywnym aromatem limonki i miodu spadziowego. Z wiekiem stają się bardziej intensywne i mineralne, uzyskują aromat m.in. moreli, cytrusów czy nafty.

Niestety, ocieplający się klimat nie sprzyja tworzeniu wytrawnych rieslingów. Winiarze starają się jednak obronić wina z Mozeli, znane ze swojego idealnego balansu między cukrem a kwasowością. Warto więc zapoznać się z nimi jeszcze dziś!

Białe i czerwone wina z Mozeli

Białe odmiany winogron stanowią przeważającą większość lokalnych upraw. Ten wynik wina z Mozeli nie zawdzięczają jednak wyłącznie rieslingowi. Dolina Mozeli jest znana także z win produkowanych ze szczepów müller-thurgau, elbling oraz pinot blanc.

Co z czerwonymi winami? Takich również w Dolinie Mozeli nie brakuje. Najczęściej można spotkać wina z odmiany pinot noir oraz dornfelder.

Wybraliśmy dla Ciebie: