Akademia sommeliera

Filmy z winami w roli głównej. Przygotuj się na noc oscarową!

Zbliżająca się noc oscarowa to doskonały czas na podróż przez świat filmu – także w domowym zaciszu. Oto przegląd filmów, które zabiorą Cię w fascynującą podróż z kieliszkiem w dłoni.

Kino to świetny sposób na podróż przez świat wina. Czy kiedykolwiek oglądając film, zastanawialiście się, jaką rolę pełni wino w fabule? Od romantycznych komedii po dramaty o zawiłościach winiarstwa – świat filmowy pełen jest produkcji, w których wino odgrywa istotną rolę. Przedstawiamy więc kilka filmów, które będą prawdziwą ucztą dla zmysłów zarówno miłośników kina, jak i koneserów wina.

„Bezdroża” – „Sideways” (2004)

„Bezdroża” to historia dwóch przyjaciół – Milesa (Paul Giamatti) i Jacka (Thomas Haden Church), którzy wyruszają w podróż po winnicach Kalifornii przed planowanym ślubem Jacka. Film w reżyserii Alexa Payne’a jest nie tylko podróżą po malowniczych krajobrazach Doliny Santa Ynez, ale także opowieścią o przyjaźni, miłości i samodoskonaleniu. Wino odgrywa tu kluczową rolę, często symbolizując przeżycia i emocje bohaterów. Każdy łyk wina to kolejny krok w podróży odkrywania samego siebie.

„Bezdroża” to także film, który ukazuje złożoność świata wina i jego związki z ludzkimi relacjami. Poprzez degustacje wina bohaterowie odkrywają nie tylko różnice między szczepami, ale także swoje własne emocje i lęki. Wino staje się tu metaforą życia – czasami słodkim, czasami gorzkim, ale zawsze pełnym niespodzianek i możliwości.

„Wino na medal” – „Bottle Shock” (2008)

„Wino na medal” opowiada prawdziwą historię kalifornijskiej winnicy Chateau Montelena, która w latach 70. XX wieku wzięła udział w słynnym konkursie degustacyjnym w Paryżu. Film przedstawia walkę właściciela winnicy, Jima Barretta (Bill Pullman), oraz jego syna Bo (Chris Pine) o uznanie i szacunek w świecie winiarskim. Relacja ojca i syna oraz determinacja w dążeniu do celu stanowią główne motywy filmu.

Alan Rickman wciela się w postać Stevena Spurriera – niekonwencjonalnego brytyjskiego sommeliera, który organizuje konkurs degustacyjny, aby ocenić wino francuskie i amerykańskie. Jego postać przynosi unikalny kontrast do amerykańskiego świata winiarstwa, a Rickman w sposób znakomity oddaje zarówno ekscentryczność, jak i urok tej postaci.

„Wino na medal” to także opowieść o przyjaźni i współpracy, które są kluczowe zarówno w świecie wina, jak i w życiu codziennym. Film pokazuje, że w świecie wina tak samo ważne są relacje międzyludzkie, jak i to, co kryje się w butelce.

„Dobry rok” – „A Good Year” (2006)

„Dobry rok” to – dla miłośników wina i pięknych krajobrazów – obowiązkowa pozycja na liście do obejrzenia. Film, oparty na powieści Petera Mayle’a, opowiada historię Maxa Skinnera (w tej roli Russel Crowe), który odziedzicza winnicę we Francji. Główny bohater musi nauczyć się odnaleźć w nowym środowisku. W swoich poszukiwaniach… odkrywa samego siebie – właśnie poprzez bliski kontakt z naturą i tradycją.
Ta romantyczna komedia przenosi widza do słonecznych winnic Prowansji, gdzie degustacja wina staje się metaforą odkrywania nowych perspektyw. Wino staje się tu symbolem powrotu do korzeni i odkrywania ukrytych skarbów zarówno w winnicy, jak i w samym sobie.

„Somm” (2012)

Fascynujący dokument, który zabiera widza w podróż do świata sommelierów – ekspertów od wina. Film śledzi grupę kandydatów przygotowujących się do Master Sommelier, jednego z najtrudniejszych egzaminów na świecie. Kamera przygląda się ich przygotowaniom i degustacjom, aby zrozumieć, jak wiele pracy i pasji kryje się za tym prestiżowym tytułem.

„Somm” nie tylko pokazuje, jak profesjonaliści degustują wino, ale także prezentuje ich oddanie, poświęcenie i pasję. W filmie występują m.in. Ian Cauble, Brian McClintic, Dustin Wilson i DLynn Proctor, którzy otwierają widzom oczy na świat sommelierów i ich nieustanną chęć doskonalenia. Ich pasja i poświęcenie są inspirujące dla każdego, kto pragnie zgłębić tajniki wina.

„Gorzkie wino” – „Wine Country” (2019)

„Gorzkie wino” to komedia opowiadająca historię grupy przyjaciółek, które postanawiają wybrać się na wyjątkową wycieczkę winiarską po Dolinie Napa, aby świętować urodziny jednej z nich. W trakcie podróży odkrywają nie tylko różnorodność win, ale także swoje własne relacje i marzenia. W rolach głównych występują Amy Poehler, Maya Rudolph, Rachel Dratch, Ana Gasteyer i Paula Pell, które dostarczają widzom humoru i wzruszeń, prowadząc ich przez wciągające przygody i refleksje na temat przyjaźni i życiowych wyborów.

„Gorzkie wino” to także opowieść o przyjaźni, która może przezwyciężyć wszelkie trudności i przeciwności losu. Bohaterki filmu, mimo różnic i konfliktów, ostatecznie zawsze mogą liczyć na siebie nawzajem.

„Kto tu jest winny” – „Uncorked” (2020)

„Kto tu jest winny” to film opowiadający historię młodego chłopaka, który marzy o zostaniu sommelierem, mimo że jego ojciec chciałby, aby przejął rodzinny biznes z barbecue. Ta dramatyczna historia przynosi widzom nie tylko wgląd w świat sommelierów i kulinariów, ale także porusza tematy związane z rodziną, marzeniami i poświęceniem. W rolach głównych występują m.in. Mamoudou Athie, Courtney B. Vance i Niecy Nash.

„Kto tu jest winny” pokazuje, jak ważna jest pasja i determinacja. Główny bohater, mimo presji otoczenia i konfliktów rodzinnych, nie rezygnuje ze swojego marzenia o zostaniu sommelierem.

Jakie są Twoje ulubione filmy z winem w roli głównej? Podziel się swoimi opiniami i doświadczeniami na naszym Facebooku!

Wybraliśmy dla Ciebie: