Akademia sommeliera

Wino niskoalkoholowe i bezalkoholowe, czyli NoLo. Za co są tak uwielbiane?

Wino niskoalkoholowe i bezalkoholowe wzbijają się na fali popularności. W trend wpisują się zarówno niewielcy producenci, jak i światowi giganci branży. Nie trzeba jednak sięgać po nowości, by spróbować win z wyraźnie niższą zawartością alkoholu. Dziś więcej o NoLo.

Na półce ulubionego salonu winiarskiego, sklepu, a nawet w karcie ulubionej restauracji pojawiło się wino niskoalkoholowe czy zupełnie bez alkoholu? Nic w tym dziwnego. Trend bezalkoholowych i niskoalkoholowych win rozwija się bardzo dynamicznie na całym świecie. I to w dwucyfrowym wzroście rok do roku! Doczekał się zresztą swojej wyjątkowej nazwy.

Co to znaczy NoLo?

NoLo to inaczej bezalkoholowe i niskoalkoholowe wina. Skrót oznacza dokładnie „No Alcohol, Low Alcohol” (lub „non-alcoholic, low-alcoholic”, w zależności od tłumaczenia). Jako trend przybrał na sile w okolicach 2020 roku. Wówczas coraz więcej konsumentów zaczęło wyznawać zasadę „sober curious”, czyli ciekawości trzeźwości. Mówiąc krócej: zwiększenia świadomości spożywania alkoholu, bez zobowiązywania się do całkowitej abstynencji.

– Wina NoLo są obecnie tworzone na całym świecie. W zasadzie nie ma lidera, który by się wyróżniał. Owszem, są krainy, do których nie dotarła ta moda. Lub też ze względu na wciąż duży popyt na tradycyjne wina jest to po prostu na tę chwilę nieopłacalne – dopowiada Krzysztof Sułek, sommelier Fine Wine.

Coraz więcej konsumentów zaczyna być świadomych wpływu alkoholu na zdrowie. Poszukują więc alternatywnych opcji, które pozwalają cieszyć się smakiem wina bez negatywnych skutków spożycia alkoholu. Trend NoLo wynika więc z rosnącej popularności zdrowego stylu życia i troski o dobre samopoczucie.

Jak powstaje wino niskoalkoholowe?

Nowoczesne wina niskoalkoholowe i bezalkoholowe są tworzone na trzy sposoby:

  • przez przerwanie fermentacji,
  • metodą destylacji próżniowej,
  • metodą odwróconej osmozy.

Przerwanie fermentacji to jedna z najczęstszych metod produkcji win niskoalkoholowych. Metoda destylacji próżniowej oraz odwrócona osmoza są natomiast wykorzystywane głównie do produkcji win bezalkoholowych poprzez usunięcie alkoholu z gotowego wina. Pisaliśmy o nich w artykule „Wino bezalkoholowe – wino, ale nie do końca?”.

Destylacja próżniowa i odwrócona osmoza są stosunkowo nowymi metodami. Za to przerwanie fermentacji znane jest w wielu regionach od wieków.

– Wina z Piemontu, takie jak Moscato d’Asti, Asti Spumante czy Brachetto d’Acqui, od dawna wyróżniały się niskim, a nawet bardzo niskim poziomem alkoholu rzędu 5-6%. Vinho verde, czyli wino z portugalskiego regionu Minho, zazwyczaj nie przekracza 10%, najczęściej osiągając około 9%. Kręgosłupem tego wina, poza przenikliwą świeżością, jest to, co współcześnie wykorzystują często producenci zarówno nowoczesnych win o niskiej zawartości alkoholu, jak i win bezalkoholowych, czyli dwutlenek wina. Lekkie musowanie dodaje charakteru i jest świetnym nośnikiem cech odmian wykorzystywanych do produkcji – wylicza Krzysztof Sułek.

Z jakich szczepów produkuje się wino niskoalkoholowe?

Bardzo popularną odmianą wykorzystywaną do NoLo jest riesling, który zachowuje swoje cechy i nie przeszkadza mu wyraźny cukier resztkowy. – Szczególnie gdy produkcję wina opiera się na przerwaniu fermentacji. Zresztą już w XIX wieku był jedną z pierwszych odmian wykorzystywanych do tworzenia wina bezalkoholowych – potwierdza Sułek.

Rieslingów o niskiej zawartości alkoholu w ofercie Fine Wine jest naprawdę sporo. Kloster Eberbach Rheingau Riesling Fruchtig z niemieckiego regionu Rheingau zawiera tylko 7,5% alkoholu. Wino Edition Abtei Himmerod Riesling Spatlese Lieblich z niemieckiej Doliny Mozeli – 8,5% alkoholu. Tym samym wynikiem może się zresztą pochwalić Carl Graff Riesling Spatlese.

Niższą zawartość alkoholu zazwyczaj ma także odmiana gamay wykorzystywana do tworzenia win z Beaujolais. Gamay jest znany ze swojej lekkości i soczystości, co czyni go idealnym kandydatem do produkcji NoLo. Jednak ze względu na zmiany klimatyczne zawartość alkoholu w winach gamay może się różnić, co zmusza producentów do dostosowania się do nowych warunków.

Jeśli szukasz ciekawego wina ze szczepu gamay, sięgnij po Marquis de Goulaine La Roseraire Rose d’Anjou, produkowane w Dolinie Loary. Razem z gamay trunek tworzą także odmiany cabernet franc i grolleau.

Wybraliśmy dla Ciebie: