Akademia sommeliera

Góry i wino: przewodnik po najlepszych winach w zimowych kurortach

W podróży do zimowych kurortów warto zwrócić uwagę nie tylko na malownicze krajobrazy, ale także na lokalne wina. Bez względu na to, czy preferujesz czerwone, białe czy musujące, nasz przewodnik pomoże Ci odkryć wyjątkowe góry i wino, które doskonale ze sobą współgrają. Bez konieczności sięgania po klasycznego grzańca!

Czy wiesz, że degustacja lokalnych win może być równie nieodłącznym elementem wyjazdu w góry, co zjazdy na nartach? Włochy, Hiszpania, Francja, Szwajcaria – to tylko niektóre z krajów, gdzie góry stają się fascynującym tłem dla uprawy winorośli. Piemont czy Południowy Tyrol oferują wyjątkowe wina, podobnie jak stoki Wezuwiusza czy Etny. W Hiszpanii na unikalny charakter win wpływają m.in. Góry Kantabryjskie. Francja prezentuje Sabaudię u podnóża Mont Blanc, a Szwajcaria zachwyca Valais. Polska również ma coś do zaoferowania w górach, np. malutką winnicę Spisz.

Góry to nie tylko trasy narciarskie czy długie wędrówki. To także niezwykłe miejsce, gdzie klimat i gleba sprzyjają produkcji wyjątkowych win. Jakich wysoko jakościowych win możesz spróbować w europejskich kurortach górskich? Oto nasz przewodnik.

Góry i wino – Dolomity

„Kraina, bliżej nieba, gdzie krajobrazy błogie dla oczu przeplatają się z krajobrazami na talerzu, istnym raju dla podniebienia” – tak o Dolomitach opowiada Krzysztof Sułek, sommelier Fine Wine. Bo istotnie Dolomity są wymarzonym regionem nie tylko dla narciarzy. Perłą w koronie Dolomitów jest właśnie wino.
Administracyjnie Dolomity to Trydent-Górna Adyga z przeszło 10 tys. hektarów winnic, w dużej części kontrolowanych przez olbrzymie spółdzielnie winiarskie. W obu krainach wino jest wszechobecne i doskonale wkomponowuje się w pejzaż.

Trydent

– Trydent jest nieco bardziej populistyczny, beztroski, po prostu włoski. Tutaj wina jest sporo, większość stanowią wina białe. Co ciekawe, śmiało można sięgnąć po butelkę wina musującego, które w wielu przypadkach wytwarzane jest metodą wtórnej fermentacji, podobnie jak w Szampanii – przekonuje Krzysztof Sułek.

Dla tych, którzy chcą się po prostu nacieszyć winem, polecamy merloty, cabernety czy chardonnay. Ci jednak, dla których podróż to odkrywanie butelek niepowtarzalnych, w Trydencie mogą poszukiwać takich szczepów jak nosiola, marzemino czy teroldego. – Nosiola to biały szczep dający głównie wina świeże, wytrawne, lekko mineralne o cytrusowej nucie, z grejpfrutem na pierwszym planie. Teroldego to zaś wina czerwone, skoncentrowane o cielistych garbnikach i lekkiej przyprawowości. Zapach jagód, soczysta owocowość i dobrze wkomponowana beczka to znaki dobrej butelki – dodaje Sułek. W Trydencie produkuje się także wina Vin Santo: w wersji słodkiej, podsuszanej. Butelki składuje się w specjalnych skrzyniach w przewiewnych miejscach. Wino dojrzewa w małych beczułkach.

Górna Adyga

To prawdziwe pogranicze, gdzie ze względu na historię funkcjonują nazwy dwujęzyczne, a niemiecki jest językiem urzędowym na równi z włoskim. Ponownie jak w Trydencie, i tu na pierwszy plan wysuwają się spółdzielnie. – Są one jednak rękojmią jakości. Wspólnymi siłami, nakładając na siebie wysokie wymagania, stworzyły podwaliny pod slogan, iż w zasadzie każda butelka z Alto Adige jest warta swej ceny – mówi Sułek.

Na jakie wina zwrócić uwagę w Górnej Adydze? Z pewnością warto sięgnąć po butelkę gewürztraminera, który tutaj ma swoja ojczyznę. Jest mocno aromatyczny, mineralny, żywiołowy. Warto też znaleźć czerwone wino ze szczepu lagrein – rustykalne, o mocnych garbnikach. Specjalnością regionu są zaś butelki ze szczepu schiava zwanej też vernatsch, tworzących wina lekkie, które doskonale sprawdzą się na zakończenie dnia na stoku lub wieczorny finisz w schronisku.

Górna Sabaudia

Wyjątkowy region narciarski i winiarski położony we wschodniej Francji, przy granicy ze Szwajcarią i Włochami. Będąc na tutejszych stokach, warto rozejrzeć się za szczepami altesse, mondeuse lub jacquère.

Czerwone wino mondeuse jest bardzo aromatyczne, taniczne i chrupkie. Z kwiatowo-owocowego altesse powstają zarówno wina spokojne, jak i musujące. Zaś jacquère tworzą wina lekkie rześkie jak górskie powietrze. Wszystkie te wina pasują do najbardziej znanych dań sabaudzkich: fondue (szczególnie z serem comté!), raclette czy tartiflette. Wszystkie te specjały można znaleźć w górskich miasteczkach.

Góry i wino – Piemont

Malowniczy region mieszczący się w północno-zachodnich Włoszech, graniczy z Francją i Szwajcarią. Stolicą Piemontu jest Turyn. Panuje tu idealny klimat do uprawy winogron i produkcji wysokiej jakości win.

Zdecydowanie najpopularniejsze wina z Piemontu to barbera, nebbiolo, dolcetto i Moscato d’Asti. Z odmiany barbera powstają owocowe wina o średnim ciele, jednak po starzeniu w beczkach można z niej uzyskać bardziej złożone aromaty. Z nebbiolo produkuje się najsłynniejsze wino regionu, czyli Barolo. Wina nebbiolo są pełne garbników, a także nut płatków róż, wiśni i dymu. Z dolcetto produkuje się lżejsze wina, o niskiej zawartości tanin, które najczęściej serwuje się młode. Moscato d’Asti to lekko słodkie, deserowe wino. Idealne na wieczór po całodniowym szaleństwie na nartach.

PS Co ciekawe, najwyższe w naszym regionie winnice wcale nie znajdują się w zimowych alpejskich pejzażach, a… na Teneryfie!

Wybraliśmy dla Ciebie: