Akademia sommeliera

Degustacyjny savoir-vivre: Jak zachować się podczas degustacji wina?

Degustacja wina to wyjątkowe doświadczenie, które można przeżyć zarówno w profesjonalnym salonie winiarskim, jak i w zaciszu domowym. Aby w pełni cieszyć się tym wydarzeniem, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych zasad. Jakich? Spieszymy z pomocą!

Otrzymujecie propozycję spotkania z degustacją wina, ale… obawiacie się, że coś pójdzie nie tak. Czy będę się czuć komfortowo, czy będę wiedzieć, jak się zachować, czy będę w stanie cieszyć się winem? Jeśli te pytania wskakują Wam do głowy – niczego się nie obawiajcie. W tym artykule opowiadamy, jaka atmosfera panuje podczas degustacji i jakie zasady dobrze znać.

Degustacja w salonie winiarskim

Na początek chcemy Was uspokoić: nie ma wielu zasad, które powinniście spełnić, by dobrze „wypaść” na degustacji wina. Na pewno warto przyjść punktualnie. O czym jeszcze warto pamiętać w dniu degustacji i podczas wydarzenia?

Nie sięgaj po perfumy

Podczas degustacji w salonie winiarskim ważne jest, aby unikać intensywnych zapachów perfum. Wino ma subtelne aromaty, które łatwo mogą zostać przytłoczone przez silne wonie. Pozwól winu rozwijać się na swoich zasadach, unikając konkurencji z perfumami.

– To podstawowy błąd, który irytuje prowadzącego, a przede wszystkim utrudnia innym uczestnikom degustacji czerpanie z niej prawdziwej satysfakcji. Jeśli choć jeden z uczestników będzie zbyt mocno rozsiewał woń swoich, choćby najlepszych perfum, z degustacji nici lub też będzie ona kadłubowa – ostrzega Krzysztof Sułek, sommelier Fine Wine.

Odstaw obfite posiłki, papierosy i alkohol

Przed degustacją lepiej zrezygnować z papierosów i innych alkoholi. Czyste podniebienie lepiej odbierze bogactwo smaków wina, pozwalając Ci pełniej je doświadczyć.

Jak mówi Krzysztof Sułek, udanie się na degustację po obfitym posiłku to również nie najlepszy pomysł: – Sytość uśpi zmysły i będziemy mieli inną percepcję tytułów winiarskich. Najlepiej byłoby na kolokwialnego „głoda”, gdy nasze zmysły są wyczulone.

Nie bój się spluwaczki

Podczas degustacji w salonie winiarskim używanie spluwaczki jest w pełni akceptowalne. Jeśli dany kieliszek nie przekonuje Cię, nie wahaj się wypluć. To normalna praktyka, pozwalająca na skoncentrowanie się na kolejnych winach.

Spluwaczka będzie też przydatna, jeśli chcemy pójść drogą profesjonalisty i nie spożywać kolejnych dawek wina. Nie jest to faux pas! – To standardowa procedura, o czym powinien poinformować prowadzący, by nikt z uczestników nie czuł najmniejszego dysonansu. Dobrze, by podczas degustacji mieć dostęp do wody niegazowanej, bez dodatków, najlepiej niemineralizowanej zbyt wysoko. Byśmy mogli przepłukać usta czy kieliszek, jeśli nie będzie ich tyle, ile degustowanych win – dodaje sommelier.

To degustacja, nie kolacja

Pamiętaj, że degustacja w salonie winiarskim to nie kolacja. Ogranicz jedzenie przed i w trakcie, aby pełniej doświadczyć smaków wina. To wyjątkowa okazja do zgłębienia tajemnic każdej butelki. Chyba że jest to degustacja wina warsztatowa, na zasadzie food pairingu.

Gdzie szukać profesjonalnych degustacji winiarskich?

Degustacje winiarskie prowadzone przez profesjonalnych sommelierów to naprawdę wyjątkowe wydarzenia, w których warto wziąć udział, jeśli interesujesz się winami. Zajrzyj do kalendarza wydarzeń Fine Wine – z pewnością znajdziesz coś ciekawego dla siebie!

A może wolisz wziąć udział w degustacji winiarskiej ze swoimi bliskimi, przyjaciółmi, znajomymi z pracy? Wystarczy, że wybierzesz interesujący Cię temat. My zorganizujemy resztę! Zajrzyj do zakładki „Degustacje i szkolenia”, aby dowiedzieć się więcej.

Degustacja w domu

Podczas domowej degustacji ważne jest odpowiednie przygotowanie. Wybierz odpowiedni czas i miejsce, by stworzyć sprzyjający klimat.

Degustacja win w domu, czyli zasiądźmy razem do stołu

Co ważne, na Twoje wrażenia może też wpływać… towarzystwo. – Wpływ współtowarzyszy degustacji wina wbrew pozorom ma znaczenie. To nie tylko możliwość interakcji, zwłaszcza gdy aktywne osoby zadają merytoryczne pytania. To również profil tych osób, czy „nadają” na tych samych falach, co my, czy jest pośród nich ktoś, kto przyćmiewa degustację, dominuje – przekonuje Sułek.

Szkło potrafi zamieszać

Wybór odpowiedniego szkła ma kluczowe znaczenie. Wybierz kieliszki o odpowiedniej formie, aby umożliwić winu rozwinięcie pełni aromatu. Unikaj kieliszków do czerwonych win podczas degustacji białych win i odwrotnie.

Pamiętaj: nie chodzi o wyrafinowanie czy topowe huty szkła specjalizujące się w kieliszkach do wina. – To również ma wpływ, lecz liczy się przede wszystkim właściwy dobór szkła do wina, jego neutralność zapachowa i czystość. Tak, aby uczestnicząc w degustacji wina, czerpać z niego wszystko to, co zadowoli nasze zmysły wzroku, zapachu i smaku. Czy w przypadku win musujących także słuchu. Bo czy odgłos szeleszczących w szkle bąbelków nie jest wybitnie relaksujący? – zachęca Sułek.

Właściwa temperatura kluczem

Pamiętaj o odpowiedniej temperaturze podawania wina. Każdy rodzaj wina ma swoje preferencje, dlatego warto dostosować temperaturę do konkretnego trunku. Zbyt zimne lub zbyt ciepłe wino może utracić część swojego potencjału smakowego.

Nie szata zdobi wino

Chociaż piękna butelka i etykieta mogą przyciągać uwagę, to smak wina jest najważniejszy. Nie oceniaj trunku po wyglądzie – skup się na doznaniach podczas degustacji.

– Nie zwracajmy uwagi na wymyślne opakowanie: liczy się to, co jest w środku. Podobnie rzecz ma się z punktacją czy medalami. To, że jakieś wino nie zostało ocenione przez gwiazdę na firmamencie winiarskim, nie znaczy, że jest złe. Po prostu nie stawało w szranki i konkury, bo, być może, jego twórca nie miał takiego zamiaru. I wreszcie pamiętajmy podczas degustacji wina o jednej, fundamentalnej zasadzie: najlepsze są te wina, które nam smakują! – podsumowuje sommelier.

Wybraliśmy dla Ciebie: