Akademia sommeliera

Jaki alkohol do drinków wybrać? Niezbędnik domowego barmana

Chcesz przygotować sobie elegancki koktajl w domu, ale nie wiesz, od czego zacząć? Zastanawiasz się, jaki alkohol do drinków wybrać? Oto alkohole, które nie zrujnują portfela, a będą stanowiły bazę wyjściową do stworzenia prostych i smacznych koktajli. Przeczytaj krótki poradnik, jak zacząć przygodę z miksologią!

Wyobraź sobie taką sytuację: jest piątek, zapraszasz do siebie kilkoro znajomych i chcesz ich ugościć własnoręcznie przyrządzonym koktajlem. Najprościej byłoby przygotować ponadczasowe połączenie wódki z sokiem, ale… czy nie może być ciekawiej?

Jeśli kiedykolwiek stałaś lub stałeś przed takim dylematem – przychodzimy z odsieczą! Oto kilka kwestii, o które warto zadbać, by zostać domowym barmanem.

Jaki alkohol do drinków? Najważniejsze alkohole mocne

Chcąc rozpocząć swoją przygodę z robieniem koktajli w domu, warto mieć w swoim barze kilka alkoholi mocnych. Poznaj bazowy zestaw, który będzie nadawał się zarówno na drinki orzeźwiające (letnie), jak i rozgrzewające. Z tych alkoholi stworzysz takie klasyki, jak Mojito, Cuba Libre, Blue Tequila czy Caipirinha.

Wódka

Jeden z najbardziej uniwersalnych alkoholi. Jest podstawą wielu popularnych drinków, takich jak Bloody Mary i Cosmopolitan. – Wódka najlepiej czysta, dobrej jakości. Jeśli ma być „bezzapachowa”, to tradycyjna. Jeśli ma coś wnosić, to albo gronowa, albo w kierunku okowit. Ale tutaj należy pamiętać, że im bardziej złożona wódka, tym większe jej piętno w drinku – mówi Krzysztof Sułek, sommelier Fine Wine. Wysublimowanego drinka przygotujesz np. z Thompson’s Grape Vodka, niezwykle ciekawej wódki gronowej z Francji.

Whisky

Ten wytwarzany z ziaren zbóż alkohol jest podstawą wielu drinków, takich jak Whisky Sour czy Old Fashioned. Przy wyborze masz szerokie pole do popisu. Niech zdecydują więc indywidualne preferencje, czy postawisz na whisky, czy whiskey. Nie wiesz, jaka jest między nimi różnica? Przeczytaj nasz artykuł!

Rum

Powstaje w wyniku fermentacji i destylacji soku z trzciny cukrowej lub melasy. Tworzy bazę do takich koktajli, jak Daiquiri i Mojito. Dobry rum cieszy też solo – dobrym przykładem są rumy Dictador. Trunki tej kolumbijskiej marki dojrzewają w starannie wyselekcjonowanych dębowych beczkach, m.in. po bourbonie.

Gin

Alkohol o charakterystycznym, ziołowym smaku. Stanowi składnik wielu klasycznych drinków, takich jak Negroni i Martini. – Świetna baza, acz gdy chcemy pić solo, również się sprawdza. Dlatego pod rozwagę zamiast prostego, typowego do drinków wypełniacza, może coś bardziej szlachetnego? – dodaje Sułek. Szlachetność znajdziesz np. we francuskim ginie Mac Malden, z naturalnymi ekstraktami z jałowca i cytryny.

Vermouth

Wytrawny, winny likier, który jest podstawą wielu drinków, takich jak Martini i Manhattan. – Obserwujemy renesans tego typu trunków, a jako baza do drinków są nieocenione, tym bardziej, że czołowi producenci wprowadzają też nowe rodzaje. Warto nie ograniczać się tylko do bianco – podsumowuje Sułek.

A Ty, jakie alkohole do drinków preferujesz?

Powyższy zestaw to absolutne must-have. Ale jeśli szukasz czegoś więcej, zaopatrz się też w brandy, tequilę czy zestaw likierów: począwszy od Blue Curaçao, przez Triple Sec po Crème de cassis. Możesz ich użyć do przygotowywania szerokiej gamy koktajli, od słodkich i owocowych do ostrych i pikantnych. Tequila i brandy są dostępne w różnych rodzajach i stylach. Jeśli szukasz czegoś wyjątkowego, postaw np. na Brandy de Jerez Cardenal Mendoza Carta Real o zapachu prażonych orzechów, wanilii i śliwek.
Ciekawi Cię, jakie alkohole mocne do drinków możesz jeszcze wykorzystać? Zajrzyj do kategorii „Alkohole mocne” i zobacz, jakie trunki znajdziesz w Salonach Fine Wine.

Jak alkohol do drinków, to i dodatki. Nie zapomnij też o akcesoriach

Podstawą koktajli są alkohole, ale to nie jedyne składniki, które musisz wcześniej przygotować. W tworzeniu drinków są ważne także dodatki, takie jak lód, soki, zioła i przyprawy. Wprowadzają dodatkowe smaki i aromaty, a także mogą stanowić elegancką dekorację.

Zadbaj więc o to, aby mieć przy sobie lód, soki (jabłkowy, pomarańczowy, pomidorowy, ananasowy, etc.) czy napoje gazowane. Dobrze mieć też w lodówce cytrusy, np. pomarańcze, cytryny i limonki oraz świeże zioła. Plastry owoców czy listki zielonych roślin będą pięknie wyglądały w wysokiej szklance.

A jeśli już przy szklankach jesteśmy – warto też zadbać o odpowiednie akcesoria. Profesjonalnie będą wyglądać właśnie szklanki do drinków o różnych kształtach i rozmiarach. Ale do samego przygotowywania koktajlu przydadzą Ci się również inne narzędzia. – Dobrze jest też mieć w domu miarkę, sitko, shaker czy coś, czym ugnieciemy owoce. Na początek wystarczą zestawy barmańskie. Pozostałe elementy, jak noże, szczypce i łyżki, zapewne znajdziesz w swojej kuchennej szufladzie – wylicza Krzysztof Sułek.

Nauka przez degustacje

Specjalista w każdej dziedzinie powie, że najlepsza nauka to praktyka. Dlatego swoją barmańską przygodę możesz rozpocząć od uczestnictwa w szkoleniach i degustacjach. Jeśli interesują Cię degustacje komentowane, zajrzyj na Facebooka Salonów Fine Wine. W zakładce „Wydarzenia” znajdziesz wszystkie organizowane przez nas spotkania. Zapraszamy!

Wybraliśmy dla Ciebie: