Szykujesz włoską ucztę dla swojej drugiej połówki i zastanawiasz się, jakie wino dobrać? A może chcesz ugościć bliskich włoskimi winami i nie wiesz, jakie potrawy zaserwować? Poznaj sprawdzone połączenia: oto sześć włoskich win i idealnie dobrane do nich dania. Nie musisz zastanawiać się już, jakie wino do kuchni włoskiej wybrać!
Włoska kuchnia jest jedną z najbardziej zróżnicowanych i smacznych kuchni na świecie. Słynie z wykorzystania świeżych składników, aromatycznych ziół i przypraw, a także szerokiego wyboru win, które idealnie komponują się z włoskimi potrawami. Jeśli zastanawiasz się, jakie wino do kuchni włoskiej wybrać, oto poradnik dla Ciebie!
Wybraliśmy sześć włoskich win – trzy białe i trzy czerwone. Doskonale pasują do włoskich dań i w połączeniu zabiorą Cię w kulinarną podróż na Półwysep Apeniński.
Jakie wino do kuchni włoskiej – pinot grigio
Pierwszym winem na naszej liście jest pinot grigio. Najwięcej produkuje się go w północnych Włoszech, m.in. w Lombardii, Trydencie-Górnej Adydze, Friuli-Wenecji Julijskiej, aż po Wenecję Euganejską. Charakteryzuje się cytrusowymi aromatami, a w smaku może mieć odrobinę słoności. To idealne wino na letnie dni, gdy chcemy zjeść coś lekkiego i orzeźwiającego.
Jak mówi Krzysztof Sułek, sommelier Fine Wine, pinot grigio jest odmianą gastrolubną. – Lubi towarzystwo ryb i owoców morza, nie wzgardzi makaronem, serem czy drobiem. Jest świetnym towarzyszem warzyw. Przez swą, w jak najbardziej pozytywnym tego słowa znaczeniu, neutralność pinot grigio jest idealnym winem środkiem – wylicza.
Jakie włoskie dania pasują do pinot grigio? Lekkie sałatki bazujące na owocach morza (np. mięsie kraba) albo w wersji wege z awokado, serem emmental i winegretem. Jeśli lubisz sery krowie, dobrymi kompanami będą te miękkie – burrata, scamorza, a nawet mascarpone. Pinot grigio świetnie dopasuje się też do tagliatelle z pesto czy orecchiette z brokułem i czosnkiem.
Wino do kuchni włoskiej – soave, czyli garganega
Soave to zdecydowanie jedno z bardziej rozpoznawalnych we Włoszech win. Wytwarza się je z odmiany garganega głównie w regionie Wenecji Euganejskiej. Wino charakteryzuje się subtelnością i elegancją, ale ma też przyzwoitą kwasowość. W soave wyczujesz delikatne nuty migdałów, owoców cytrusowych czy melona miodowego. Chłodne roczniki dają wina o aromacie cytryn i gruszek, zaś ciepłe roczniki – melona i mango (jeśli ciekawi Cię kwestia wyboru rocznika, zajrzyj do artykułu „Dobry rocznik wina – jak go poznać?”). Idealnie komponuje się z daniami o słodkim i kwaśnym smaku.
Jakie dania pasują do soave? Postaw na zielone warzywa, jak szparagi (w wersji śniadaniowej w formie omletu!). Jeśli preferujesz dania z mięsem, soave będzie pasować do potraw z kurczakiem czy skorupiakami, np. makaronu linguine z krabem. Dla wegetarian polecamy dania z tofu, grochem czy soczewicą. Ravioli z dynią będzie świetnym wyborem!
Vermentino – wino do kuchni włoskiej
Trzecim białym winem z Włoch na naszej liście jest vermentino. Wytwarza się je w kilku regionach Włoch, m.in. Toskanii, na Sardynii i Korsyce. Charakteryzuje się świeżością, orzeźwiającą kwasowością, gorzkawą końcówką, aromatem limonek i grejpfruta. Jest złożone, dlatego będzie dość wybrednym gościem na stole.
Jakie dania zaserwować z vermentino? Kluczem jest bogactwo aromatów. Smażone kalmary, sosy na bazie słodko-kwaskowatych pomidorów, ale także potrawki czy zupy z owoców morza. Vermentino kocha je wszystkie! Z tradycyjnych włoskich dań szczególnie polecamy vitello tonnato lub insalata tricolore.
Czerwone wino do kuchni włoskiej – negroamaro
Ta starożytna odmiana o długiej historii rozpowszechniona jest we włoskiej Apulii. Negroamaro ustąpiło co prawda w popularności primitivo, ale jak najbardziej warto się nad nim pochylić – ma naprawdę wiele do zaoferowania.
– Jest intensywne, pełne, o aromatach i smakach ciemnych owoców. Paruje się świetnie z ciężkimi daniami mięsnymi, jest wspaniałym partnerem dań z grilla. Lubi się z dziczyzną i wędlinami, śmiało znosi pikantne dania – opowiada Krzysztof Sułek.
Jakie dania będą pasowały do negroamaro? Zdecydowanie wspomniane mięso z grilla, np. kurczak, ale także grzyby. Idąc włoskim tropem, postaw na pizzę z karmelizowaną cebulą lub panini z szarpaną wieprzowiną.
Nero d’avola – czerwone wino do włoskiej kuchni
Będąc na Sycylii, nie możesz nie usłyszeć o nero d’avola. To czerwone wino charakteryzuje się mocnym i pełnym smakiem, z nutami czerwonych owoców i przypraw oraz dymną końcówką. Możesz też w nim wyczuć papryczkę chili bądź dużą dozę pieprzu, które łagodnieją z każdą godziną dekantowania. Takie cechy zdecydowanie pasują więc do mięs: wołowiny czy jagnięciny, ale też dziczyzny.
Jakie potrawy podawać z winem nero d’avola? Te, które zdominował smak mięsa, np. gulasz wołowy, burgery z dodatkiem chrupiącego bekonu czy zupę ogonową. Co ciekawe, nero d’avola będzie też świetnie pasować do sycylijskiej pasty con sarde, czyli makaronu z sardynkami.
Jakie wino do kuchni włoskiej? Montepulciano!
To druga najczęściej uprawiana winorośl we Włoszech. Słynie z niej przede wszystkim Abruzja. Montepulciano ma tutaj zresztą własną apelację – Montepulciano d’Abruzzo. Wino montepulciano charakteryzuje się podwyższoną kwasowością, a także pełnym i intensywnym smakiem, z nutami czarnej porzeczki, wiśni i przypraw. Można w nim wyczuć również czerwone śliwki i jeżyny.
Jakie włoskie dania pasują do wina montepulciano? Po pierwsze: pizza! Szczególnie ta na pomidorowym sosie. Wybierając dania główne, postaw na wołowinę, jagnięcinę czy dziczyznę. Dobrą opcją będzie makaron z mięsnym sosem, np. bolognese. Jeśli preferujesz kuchnię wege, przygotuj sałatkę z rukoli i kiełków rzodkiewki.