Akademia sommeliera

Wina Marquis de Goulaine – najciekawsze historia wśród zamków Doliny Loary

Historyczny zamek, a w nim wieloletnia winnica, ogromna kolekcja rzadkich motyli, muzeum herbatników, centrum kulturalne… Opowieściom o Château de Goulaine mogłoby nie być końca. Chcesz poznać bliżej historię rodziny Goulaine i wina Marquis de Goulaine? Przeczytaj!

Marka Château de Goulaine to dziedzictwo, tradycja, prestiż i doświadczenie – i tym opisie nie ma nawet krzty przesady. To absolutny klejnot architektury i wyjątkowe wina cenione na całym świecie. Co rzadko spotykane, rodzina Goulaine nie tylko kontynuuje swoje wieloletnie dziedzictwo, ale także dba o jego wpływ na przyszłe pokolenia. W jaki sposób? Jednym z elementów przeszłości i jednocześnie przyszłości jest właśnie zamkowa winnica. Ale od początku.

Historia château i rodziny Marquis de Goulaine

Château de Goulaine to zamek położony we francuskiej Dolinie Loary, w sercu winiarskiego Okręgu Nantejskiego (Pays Nantais). Został zbudowany ok. 950 roku, ufortyfikowany w XII wieku i zrekonstruowany pod koniec XV wieku. Dziś jest niezwykłym zabytkiem architektonicznym.

Jednak Château de Goulaine nie byłoby tak wyjątkowe, gdyby nie stojąca za nim rodzina. Zamek od samego początku jest domem dla rodziny markiza de Goulaine. Kolejni potomkowie markiza utrzymywali posiadłość nieprzerwanie do 1788 roku, kiedy to château zostało sprzedane holenderskiemu bankierowi. Co ciekawe, tylko dzięki tej transakcji zamek nie został zniszczony w trakcie rewolucji francuskiej. W 1858 r. rodzina Goulaine odkupiła posiadłość i utrzymuje ją do dziś. Za dbanie o ten ponadczasowy skarb architektury odpowiedzialny jest Robert, 11. markiz de Goulaine i jego syn Mathieu.

Wina Marquis de Goulaine – dlaczego naj?

Rodzinie Goulaine zamek zawdzięcza naprawdę wiele. I dlatego opisując Château de Goulaine, a razem z nim wina Marquis de Goulaine, trudno nie posiłkować się określeniami typu „naj”… I to w niejednej kategorii:

  • Zabytek jest najbardziej wysuniętym na zachód zamkiem wśród wszystkich zamków Doliny Loary. Do dziś pozostaje zresztą jednym z ostatnich zamków z okolic Loary, które wciąż posiadają własne winnice i produkują wino. Wszystkie wina Marquis de Goulaine są butelkowane na terenie château.
  • Uważa się, że winnica Goulaine jest jednym z najstarszych znanych i wciąż istniejących przedsiębiorstw handlowych na świecie i w Europie.
  • Historycy wskazują, że Château de Goulaine jest własnością jednego z najstarszych rodzinnych producentów wina na świecie. Szacuje się, że winnica zaczęła produkować wino na potrzeby konsumpcji rodziny ok. 1000 r. Sprzedaż wina rozpoczęła się dużo później.

Dlatego właśnie Château de Goulaine jest tak wyjątkowym punktem na winiarskiej mapie świata. Poznając francuskie wina z Doliny Loary, nie można wręcz pominąć wina Marquis de Goulaine.

Poznaj wina Marquis de Goulaine

Wina Marquis de Goulaine są świetną wizytówką regionu, który dla wielu winogrodników jest wzorcem dla odmiany sauvignon blanc. To właśnie białe wina królują w zamkowych winnicach. Marka Marquis de Goulaine słynie również z doskonałych win ze szczepu muscadet (znanego lokalnie również jako melon de bourgogne), dojrzewających według tradycyjnej metody „sur lie”.

W Château de Goulaine znajdziesz także tradycyjne czerwone wina Saumur Champigny oraz Chinon, różowe La Roseraire Rose d’Anjou i musujące Crémant de Loire – wytwarzane najszlachetniejszą z metod wtórnej fermentacji w butelce i poddane 18-miesięcznemu dojrzewaniu nad osadem drożdżowym. Oprócz szczepu muscadet w winicach Goulaine rośnie także winorośl sancerre, vouvray, chardonnay, merlot i folle blanche.

Co ciekawe, kształt butelek, a także projekt etykiet to oryginalne kreacje Roberta de Goulaine. Na grafikach można zobaczyć nawiązania do rodowego herbu.

A na koniec ciekawostka dla miłośników jedzenia: znasz sos beurre blanc, którego autorką jest szefowa kuchni Clémence Lefeuvre? Według amerykańskiego szefa kuchni Bobby’ego Flay’a ten biały sos został wynaleziony właśnie w zamkowej kuchni Château de Goulaine.

Wybraliśmy dla Ciebie: