Akademia sommeliera

Sycylia – wyspa czy kontynent wina? Posmakuj śródziemnomorskiego klimatu

Już tęsknisz za wakacjami? Wina z Sycylii z pewnością poprawią Ci humor. Czuć w nich słońce, wulkaniczne gleby i śródziemnomorski klimat. Dowiedz się, jakie wina z Sycylii wybrać na dobry początek jesieni.

Największa wyspa na Morzu Śródziemnym? Sycylia. Najbardziej wysunięty na południe region Włoch? Sycylia. Jeden z najbardziej dynamicznych rynków winiarskich w Europie? Oczywiście Sycylia! Ta piękna wyspa bez wątpienia jest częścią Włoch, jednak bogactwem swoich krajobrazów i bogatą historią przypomina mały kontynent. Wino produkuje się tu od ponad 6000 lat.

Wina z Sycylii – historia i klimat wyspy

Duża ilość słonecznych dni, niewielkie opady, suche i ciepłe noce – winogrona na Sycylii mają istny raj. Panuje tu bardzo klasyczny, śródziemnomorski klimat. Bryza znad Morza Śródziemnomorskiego dodatkowo owiewa winorośle, dzięki czemu nie ma mowy o pleśni czy gniciu owoców. W efekcie sycylijscy winiarze korzystają z oprysków w niewielkich ilościach.

Miłośnicy geografii z pewnością zwrócą uwagę na jeszcze jedną przewagę Sycylii w kwestii upraw winorośli: gleby. Nad wyspą dominuje Etna, dzięki której Sycylia obfituje w ciemne gleby o wysokiej zawartości minerałów. A im bliżej samej Etny, tym bardziej winiarze wolą sadzić winorośl na wulkanicznych stokach. Tu powietrze jest chłodniejsze, a gleby – bogatsze.

Co ciekawe, mimo tych wspaniałych warunków wina z Sycylii nie zawsze miały dobrą prasę. Pod koniec XX wieku winiarze skorzystali z rządowej oferty na modernizacje swoich winiarni i przestawili się na wysokoplenne metody uprawy. W efekcie spadła jakość win, a z nią zaufanie konsumentów. Całe szczęście Sycylia jest już na odpowiedniej ścieżce i skutecznie odbudowuje jakość swoich win. Dlatego też wyspa coraz częściej staje się kierunkiem enoturystycznych wyjazdów.

Jakie wina produkuje się na Sycylii?

Jeśli wybierasz się do Sycylii, na stokach z pewnością zobaczysz grecanico czy alicante (grenache). Sycylijskie winnice często sięgają bowiem po lokalne, endemiczne odmiany. Tymi najważniejszymi są nero d’Avola i catarratto.

Nero d’Avola daje wina o głębokim, czerwonym kolorze i smaku. Zwykle obfitują w średnie taniny, przyjemną kwasowość i umiarkowaną strukturę. W nosie można wyczuć aromaty ciemnych owoców i przypraw. Sycylijscy winiarze z nero d’Avola produkują zarówno wina z młodzieńczym wigorem, jak i wina kontemplacyjne.

Catarratto (razem ze szczepem Grillo i Inzolia) jest jednym z głównych składników sycylijskiej marsali – wzmacnianego wina, które powstaje w prowincji Trapani. Z tej odmiany powstają wytrawne, aksamitne wina.

Jeśli przy temacie słodkich win jesteśmy, to z pewnością warto wspomnieć o sycylijskim Moscato di Pantelleria, którego trzon stanowi muscat aleksandryjski, zwany również zibibbo. Jednak nie tylko wzmocnioną marsalą stoją obecnie wina z Sycylii, a wytrawnymi czerwieniami, które na etykietach posiadają nazwę Terre Siciliane IGT lub Sicilia DOC.

Czerwone wina z Sycylii

Wspomniane już nero d’avola i nerello mascalese dają cudowne czerwone wina. Ale to nie jedyne czerwienie, z których słynie Sycylia:

  • Frappato – na Sycylii najbardziej znana jest z zastosowania w Cerasuolo di Vittoria DOCG (jedynej sycylijskiej apelacji o statusie DOCG). Ma świetny potencjał do tworzenia świeżych i lekkich win o średniej kwasowości, niskiej ilości tanin i owocowym charakterze.
  • Perricone – uprawia się ją w zachodniej Sycylii. Ze szczepu perricone produkuje się czerwone wina o wysokiej kwasowości, wyczuwalnymi taninami i aromatami czerwonych owoców, jagód czy ziół. Perricone często można znaleźć w kupażach z nero d’Avola.
  • Nerello mascalese – ma niezwykle ciekawy profil smakowy. Truskawki i słodkie czereśnie wsparte są często nutami skóry i cynamonu. W zestawieniu ze średnimi taninami i wyczuwalną kwasowość nerello mascalese może pochwalić się elegancją i lekkością picia.

Jeśli więc ciągle zastanawiasz się, jakie wina będą idealne na początek jesieni, nie wahaj się dłużej – sprawdź, jakie wina z Sycylii mamy w swojej ofercie. W Salonach Fine Wine bez wątpienia znajdziesz sycylijskie wina, które zatrzymają Twoje wakacyjne wspomnienia na dłużej. Zapraszamy do Salonów!

Wybraliśmy dla Ciebie: