Akademia sommeliera

Kloster Eberbach – wina z historią w tle

Kontynuując naszą podróż po niemieckich rieslingach, nie sposób nie zajrzeć do Eltville am Rhein, gdzie mieści się Kloster Eberbach. Wina, które produkują tutejsi winemakerzy, są wysoko oceniane zarówno przez krytyków, jak i miłośników szczepu riesling. Zanurz się więc w historii opactwa i winnicy Kloster Eberbach!

Zapewne kojarzysz film „Imię Róży” z lat 80., w którym grał Sean Connery? W tym filmie na podstawie powieści Umberto Eco rolę słynnego klasztoru grał Kloster Eberbach – średniowieczne opactwo, które swoim klimatem przyciąga miłośników kina, historii i… wina. Kloster Eberbach bowiem jest także wyjątkową winnicą, stawiającą na najlepsze odmiany winogron i delikatną winifikację.

Kloster Eberbach – wina, kino i architektura

Kloster Eberbach to jeden z najlepiej zachowanych klasztorów w Europie. Jego początki sięgają XII wieku. Sam budynek wielokrotnie się zmieniał, jednak przetrwał do dziś w świetnie zachowanym stanie. Od 1998 roku klasztor Eberbach działa jako fundacja non-profit, która dba o zachowanie architektonicznego i kulturalnego zabytku. Trwa tam wieloletni remont – jego ostatni etap prawdopodobnie zakończy się w 2024 roku.

Klasztor stał się sławny na cały świat za sprawą jednego filmu. To tutaj kręcono „Imię Róży” na podstawie powieści Umberta Eco. W rolę głównego bohatera wcielił się sam Sean Connery. I z tego powodu do dziś do miasta Eltville am Rhein ściągają fani kina z Europy i nie tylko.

Jeśli jednak planujesz wybrać się do Kloster Eberbach, wina po prostu muszą być jednym punktów wycieczki. Klasztor posiada swoje winnice w samym Rheingau i heskim powiecie Bergstrasse. Winogrona rosną tutaj na powierzchni prawie 230 hektarów, z czego 33 hektary znajdują się w Dolinie Środkowego Renu – regionu wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kloster Eberbach – wina i winnica

Pierwsze wina Kloster Eberbach były eksportowane już w XIII wieku przez samych cystersów. Winnica klasztorna rozwinęła się na dobre w XV wieku, a zgodnie z zapisami klasztornych ksiąg pod koniec XV stulecia wiele pomieszczeń opactwa zostało przekształconych na piwnice winne. Po sekularyzacji w 1803 roku zarząd nad winnicami przejęło państwo (Kloster Eberbach został włączony m.in. do zarządu Heskich Państwowych Winiarni) i dopiero w 1998 roku został wydzielony.

Mimo tych wszystkich administracyjnych zmian od samego początku twórcy win Kloster Eberbach stawiali na najlepsze odmiany winorośli i wysoką jakość. I chociaż minęło aż tyle czasu, te zasady się nie zmieniły. Winemakerzy z Kloster Eberbach przekonują wręcz, że czują się zobowiązani tradycją tworzenia wina na najwyższym poziomie. Polegają więc na dobrze dobranych lokalizacjach nasadzeń i naturalnej uprawie winorośli. Tutaj nie używa się bowiem żadnych środków owadobójczych.

Jakie wina produkuje Kloster Eberbach? Riesling to tutejsza wizytówka

Chcesz spróbować specjałów z Kloster Eberbach? Wina z tego niemieckiego opactwa z pewnością Cię zaskoczą. Klasztor organizuje u siebie spacery z przewodnikiem i degustacją. A jeśli nie masz możliwości pojechać do Niemiec? Zajrzyj do najbliższego Salonu Fine Wine!

Nasza kolekcja obejmuje wina ze szczepu riesling – tradycyjne i typowe dla regionu, które są wizytówką winnicy. Na naszych półkach znajdziesz rieslingi o rozmaitych poziomach wytrawności: feinherb, trocken, fruchtig czy spätlese. Ostatni z wymienionych rieslingów, czyli spätlese z 2017 roku, został uznany najlepszym rieslingiem na konkursie szczepowym Meininger.

Sommelier Fine Wine szczególnie poleca Kloster Eber Marcobrunn Riesling trocken VDP 2017. Znajdziesz tutaj ekspresję dojrzałych owoców, zwłaszcza egzotycznych z wyrazistymi mineralnymi nutami w tle. Wino ma bardzo długi i złożony finisz, a co równie ważne – potężną strukturę zarówno w nosie, jak i w ustach.

Zanurz się w historii – przyjdź do Salonu Fine Wine i poznaj bliżej wina Kloster Eberbach.

Wybraliśmy dla Ciebie: