Wino i nie tylko

Rueda – Białe królestwo

Rueda, czyli hiszpańskie królestwo bieli. Jeden z kultowych regionów, które śmiało można wybrać mając ochotę na białe wino z Półwyspu Iberyjskiego, a nie do końca będąc pewnym jakości innych etykiet w miejscu nabycia. Rueda to na przekór sąsiadom wierność białym odmianom. Mimo, że sąsiednie denominacje od pokoleń dominują w czerwieni, winiarze z Ruedy pozostawali wierni swoim wyborom i dziś ich konsekwencja została nagrodzona. Choć nie był to wybór do końca dobrowolny. To atak mszycy zwanej filokserą u schyłku wieku XIX sprawił, że czerwień została zastąpiona w przeważającej części bielą.

Wina Fine Wine Oferta

Wino z krainy zamków

Kraina licznych zamków jak sugeruje choćby nazwa regionu (Kastylia-Leon) – jest ich tu przeszło trzysta o długiej i burzliwej historii (VIII-IX wiek). Obszar gdzie pośród wzgórz na których wciąż straż sprawują kamienne fortyfikacje usiany jest też licznymi klasztorami i majestatycznymi katedrami. To ziemia dumna ze swej przeszłości, a na obszarze regionu Rueda oferująca nietuzinkową biel w szkle. Tereny, gdzie ziemia jest uboga, głównie kamienista i surowa doskonale drenująca i tak nieliczne opady deszczu (300-500mm), to idealne miejsce by tworzyć wina.

wino hiszpańskie - Fine Wine

Często organiczne

Te spartańskie warunki, gdzie zimy bywają zazwyczaj mroźne, wiosna jest niezwykle krótka, a po niej następuje suche i upalne lato to inkubator wspaniałych białych win i rolnictwo w wielu przypadkach wolne od chemii. Dużo słońca (ponad 2600 h rocznie), suchy klimat, nieustannie wiejące wiatry, uboga gleba, i korzenie sięgające głęboko by walczyć o składniki odżywcze- czyni winnice Ruedy niezwykle naturalnymi kandydatami do organicznego rolnictwa. Amplituda między porami roku sięga niekiedy 60 stopni Celsjusza. Na 13,500 ha obszaru Rueda (w dumnej i bezpowrotnej przeszłości było ponad 90,000 ha upraw) raptem 500 ha przeznaczonych jest na czerwone odmiany.

wino hiszpańskie - rueda - Fine Wine

Verdejo władca absolutny

Reszta to szczepy białe, pośród których miażdżącym władcą jest olśniewające vedejo (11,500 ha). Pozostali gracze to viura (macabeo) i wspaniale udające się w tym regionie sauvignon blanc. Na łagodnych wzgórzach sięgających 800 m n.p.m. ten tercet białych winogron osiąga imponujące wyniki. I to mimo, tego, że czasem winiarze starają się nadmiernie eksploatować ich walory wydajności. Bo Rueda to nie tylko małe rodzinne przedsiębiorstwa, ale i duzi gracze. Na 1500 plantatorów przypada 67 winiarni, ale też wielu producentów z innych, bardziej „czerwonych” regionów sięga po winogrona z regionu Rueda by urozmaicić i uzupełnić o szlachetną biel swe portfolio. Wyjątkowość terroir sprawia, że bez względu na rozmiar bodegi powstają tu wina, które fantastycznie odnajdują się przy stole oraz dają niesamowitą dawkę orzeźwienia skąpanego w świeżości.

Nocne zbiory

By wykorzystać potencjał odmian zbiory często odbywają się nocą lub nad ranem. Wówczas obniżona temperatura pozwala zamknąć w gronach wszystko to co decyduje o rozbudowanej sferze smakowej i zapachowej. Rueda to mimo długich tradycji (pierwsze wzmianki historyczne o winach z tych ziem to wiek XVI) nie boi się stawiać na innowację i poszukiwanie nowych rozwiązań lub co coraz popularniejsze łączenie przeszłości z przyszłością.

Innowacyjna różnorodność

Spotkamy zatem sporo win organicznych, coraz częściej wegańskich, ale i fermentowanych na naturalnych drożdżach lub w ceramicznych zbiornikach wzorowanych na antycznych fermentatorach. By zwiększyć intensywność doznać i sprawić by wino było bardziej złożone sporo etykiet dojrzewa nad osadem drożdżowym. Znakiem czasów są też adaptacje verdejo w winach musujących jak i winach półsłodkich czy słodkich, gdzie potencjał kwasowości potrafi nadać słodyczy wyjątkową świeżość. Reasumując poszukując ciekawych białych butelek z Iberii wybierając wina z denominacji Rueda nie zawiedziemy się, będzie ciekawie i zapragniemy powrócić.

Wino hiszpańskie - Fine Wine
Honoro Vera Rueda White

pochodzenie: Hiszpania
szczepy: verdejo
producent: Gil Family Estate

Lekkie, kruche, delikatne w swej kwasowości, a przede wszystkim odświeżające owocowymi aromatami wydanie odmiany verdejo. Pochodzi z rejonu, który jest hiszpańskim pewniakiem w białych winach. Doskonała równowaga nadaje uniwersalnego charakteru. Na podniebieniu miękkie, niemal aksamitne.

>> Zobacz <<

Shaya Verdejo - Fine Wine
Shaya Verdejo

pochodzenie: Hiszpania
szczepy: verdejo
producent: Gil Family Estate

Wino posiada jasno-żółty kolor z delikatnymi zielonymi refleksami. Nos przedstawia aromaty prażonych przypraw do pieczenia, gałki muszkatołowej, odrobinę wiosennych kwiatów, marcepanu i owoców cytrusowych. Wino o średniej budowie, przyjaznej orzeźwiającej kwasowości i długim owocowym finiszu.

>> Zobacz <<

wino hiszpańskie - Protose Verdejo - Fine Wine
Protos Verdejo Barrel Fermented 2016

pochodzenie: Hiszpania
szczepy: verdejo
producent: Bodega Protos

Białe wino z hiszpańskiej Ruedy ze szczepu verdejo. Wino fermentowało i później dojrzewało 6 miesięcy na osadzie drożdżowym w nowych beczkach z francuskiego dębu. Bogaty kompleksowy nos z dużą dawką dojrzałych owoców cytrusowych i tropikalnych przeplatanych nutami anyżu, wanilii i drożdży. Usta pełne , wyraziste, z orzeźwiającą kwasowością. Dominują owoce cytrusowe wsparte dużą dawką „śmietanowego” smaku dębiny i wanilii.

>> Zobacz <<

 

Wybraliśmy dla Ciebie: