Akademia sommeliera

Scoring win. Czy ocena 90+ powoduje, że wino jest wybitne?

W świecie wina istnieje tajemniczy język, którym posługują się osoby chcące oddać hołd sztuce winiarstwa. Tak, mowa o scoringu win! Czy ocena 90+ faktycznie sprawia, że wino staje się wybitne? Odkryj, co kryje się za tą magiczną granicą punktów.

Scoring win, jak wirtualny klucz do winiarskiego świata, otwiera drzwi do historii ukrytych w butelkach. Czy jednak wiesz, co kryje się za tymi liczbami i jakie kryteria sprawiają, że jedno wino otrzymuje oklaski, a inne schodzi na dalszy plan?

Na temat scoringu win porozmawialiśmy z Kacprem Woźniakiem, head sommelierem i selekcjonerem win w Salonach Fine Wine. Oto tajniki scoringu, które pozwolą Ci zrozumieć, dlaczego ocena 90+ to więcej niż tylko liczba na etykiecie.

Wyjaśnij na początek, czym jest scoring wina.

Scoring jest oceną wina dokonywaną na podstawie wielu reprezentatywnych cech. Odnoszą się do apelacji, odmiany, stylu, przetwórstwa wina i mają za zadanie pokazać konsumentom, na co zwracać uwagę przy wyborze.

Istnieje wiele skali scoringowych. Najpopularniejszą jest skala Parkera, której pionierem był Robert Parker – w jej ramach winom daje się od 0 do 100 punktów. Są również scoringi, które mają skalę od 0 do 20 punktów (tak jest u Jancis Robinson), od 0 do 5 punktów, a niektóre zamiast punktów używają serduszek lub gwiazdek.

Tak naprawdę każda osoba, która ocenia wino, ma swój system. Jako ludzie różnimy się między sobą, dlatego zawsze będzie jakiś indywidualny element, który zwróci uwagę degustatora. Jedni lubią wina bardziej beczkowe, inni bardziej owocowe… Wszyscy określają te same cechy wina, ale przyjmują różne typy scoringu.

Kto wydaje oceny winom?

Oceniać może każdy, ale profesjonalnym scoringiem win zajmują się krytycy i dziennikarze, którzy są blisko ze światem winiarskim, uczestniczą w spotkaniach, szkoleniach, seminariach. Wykorzystują swoje doświadczenie, by wskazać wina najlepsze, ponadprzeciętne.

Drugą grupę stanowią blogerzy, którzy opierają się albo na eksperckości, albo na luźniejszym podejściu. Co prawda nie trafiają do grupy profesjonalnych odbiorców, ale wielu konsumentów opiera się na ich wyborach.

Wiadomo, że krytyk-specjalista oceni dane wino poprawnie, ale nie znajdzie tak szerokiego odbiorcy jak krytyk-bloger. Z mojego punktu widzenia im bardziej zachęcimy ludzi do poznawania świata winiarskiego, tym lepiej. Prędzej czy później każdy, kto chce zagłębić się w świat wina, zainteresuje się ocenami eksperckimi.

Przejdźmy zatem do kryteriów. Jakie kwestie są brane pod uwagę w ocenie wina?

Długość wina, głębia, struktura, charakterystyka odmiany i apelacji – te cechy biorą pod uwagę krytycy, którzy posługują się skalą Parkera. Wino jest oceniane wyżej, gdy reprezentuje swój styl, ukazuje cechy wynikające z tradycyjnego winemakingu w danej apelacji.

Co ocena 90+ oznacza dla wina?

Ocenę powyżej 90 punktów otrzymują wina niecodzienne, zaś ocenę powyżej 95 – wina wybitne, bardzo rzadko spotykane. Ocenę 95+ otrzymuje może promil win na całym świecie. Częściej spotkamy wina 90+. To wina kolekcjonerskie, tzw. wina fine.

Wina, które otrzymują ocenę powyżej 90 punktów, są naprawdę dopieszczone. Powstają z indywidualnych krzewów, w pojedynczych winnicach. Mają ekstraktywność na odpowiednim poziomie, często poddawane są dodatkowej obróbce beczkowej i przechodzą ściśle kontrolowany proces dojrzewania. Rzadko można spotkać wina, które mają powyżej 90 punktów i nie były pieczołowicie doglądane przez winiarza.

Jakie są spojrzenia na wina, które dostają ocenę poniżej 80 punktów? Czy warto się nimi interesować?

Fakt, winami z oceną poniżej 70 punktów producenci raczej się nie chwalą, ale… czy zawsze o to chodzi? Wszystko zależy od tego, kto, gdzie i kiedy będzie dane wino degustował. Jeśli winiarzowi zależy na wyprodukowaniu dobrego wina, które będzie dawało przyjemność i znajdzie odbiorców na szerszą skalę, to scoring nie będzie dla niego głównym wyznacznikiem.

Po scoring sięgają winiarze, którzy chcą tworzyć wina prestiżowe. Jeśli więc takim ambitnym winiarzom zdarzy się ocena poniżej 70 punktów, po prostu będą szukać rozwiązania. Najpewniej sięgną po konsultanta, zmienią podejście do winemakingu, kupażowanie, a w efekcie strukturę wina, by znaleźć uznanie w oczach krytyków.

Czy osoby, które nie są sommelierami, mogą czerpać wartość ze scoringu?

Zdecydowanie! Scoring zawsze jest wart zobaczenia. Osoby, które oceniają wino, nie wręczają tylko numerków – zawsze dołączają opis. I właśnie na ten opis warto zwracać uwagę. Z oceny opisowej dobrze wyciągnąć specjalne cechy, styl, ponadprzeciętne elementy wina.

Gdzie można znaleźć wina z oceną powyżej 90 punktów?

W Salonach Fine Wine! Rozpoczęliśmy specjalny projekt Fine Wine Selection, który uchyla rąbka tajemnicy w świecie win fine.

Wiemy, że świat winiarski jest bardzo zróżnicowany. Gdy wino jest towarzyszem dnia codziennego, rzadko niesie ze sobą historię. Daje przyjemność, ale nie daje głębi, która pojawia się przy winach kolekcjonerskich, winach grand cru. Wina fine są nietuzinkowe, stoją za nimi nieprzeciętni ludzie, a ze względu na swoją ograniczoną produkcję – są unikatowe.

Dlatego zdecydowaliśmy się zainaugurować projekt Fine Wine Selection. By przybliżyć naszym klientom winiarzy, którzy w winach ukazują swoją tożsamość, przywiązanie do tradycji, odmiany czy terroir. Sięgając po kieliszek takiego wina, nie pije się tylko wina, ale poznaje całą jego historię.

To projekt dla każdego, kto chce zgłębić świat win unikatowych – i dla kolekcjonerów, i dla konsumentów. W sieci będzie dostępny na stronie fine-wine.pl i w formie newsletterów, ale o wiele więcej będzie działo się w realu. Stawiamy na masterclassy, spotkania z winiarzami i wyjątkowe degustacje.

Wybraliśmy dla Ciebie: