Akademia sommeliera

Kobiety, które rządzą winnicami. Poznaj winemakerki i ich fenomenalne wina

Uprawa winorośli, produkcja win, sprzedaż czy marketing – kobiety odgrywają kluczowe role w każdym etapie produkcji wina. Tysiące winnic ma za sterami kobiety, które dzięki swojemu doświadczeniu, pasji i wiedzy tworzą i promują wyjątkowe wina. Dziś przybliżamy sylwetki pięciu z nich. Poznaj kobiety, które odniosły sukces na winiarskiej scenie. I koniecznie spróbuj win, które wychodzą spod ich rąk!

Rola kobiet w przemyśle winiarskim jest coraz bardziej widoczna i ceniona. W winnicach kobiety pełnią różne funkcje: winemakerek, menadżerek eksportu, dyrektorek marketingu… Kobiety zmieniają przemysł winiarski, przyglądając się trendom i tworzą zupełnie nowe.

– Kobiet-winemakerek na świecie jest dużo: dane mówią, że to 18%. Dużo kobiet jest też właścicielkami winnic i to nawet w krajach, które mają „łatkę” macho, jak Argentyna czy Chile. Najbardziej znaną kobietą krytykiem winiarskim jest bez wątpienia Jansis Robinson, od dekad ikona w tym temacie, która nie jedno z naszych win oceniała – opowiada Krzysztof Sułek, sommelier Fine Wine.

Poniżej przybliżamy sylwetki pięciu kobiet: ich historię związaną z tworzeniem win, inspiracje i wyzwania, jakie napotykają.

Maria Casanovas Giró z Fermí Bohigas

Maria prowadzi winnicę Fermí Bohigas. Reprezentuje czwarte pokolenie rodziny Bohigas – jest prawnuczką Josepa Marii Bohigasa, który po zakończeniu hiszpańskiej wojny domowej przejął zarządzanie tą ośmiowiekową winnicą. Maria koncentruje swoje działania na innowacjach technologicznych i poprawie jakości tworzonych win. W piwnicach Bohigas rodzą się bowiem niesamowite cavy: wina musujące produkowane metodą szampańską. Potrzeba nie lada wiedzy i umiejętności, by tworzyć musującą cavę. I Marii udaje się to fenomenalnie.

Maria zatrudnia dwanaście osób. Roczna produkcja winnicy wynosi blisko 500 tys. butelek cavy i 50 tys. butelek wina. W 2002 roku, by wejść na rynek zagraniczny, winnica stała się częścią Terra Nostra de Vinos – konsorcjum składającego się z pięciu winnic. Ponad 80% produkcji trafia na rynek zagraniczny.

Wina Fermí Bohigas znajdziesz również na półkach Salonów Fine Wine. Zobacz, jakie butelki win Bohigas przygotowaliśmy dla Ciebie. Szczególnie polecamy Cava Bohigas Brut Reserva – eleganckie wino z bogatą strukturą.

A jeśli chcesz wiedzieć więcej o winach Bohigas, przeczytaj ten artykuł.

Pilar Díaz z winnic Viña Undurraga

Pilar jest winemakerką wielokrotnie nagradzanej linii win Gran Reserva Sibaris w Viña Undurraga. „Pili”, jak nazywają ją jej bliscy, ma ogromne doświadczenie w tej dziedzinie. Pracowała w kilku różnych krajach i z ważnymi chilijskimi winiarzami, takimi jak Hernán Amenábar i Rafael Urrejola z Viña Undurraga oraz Ignacio Recabarren z Concha y Toro.

Do Viña Undurraga dołączyła w 2009 roku. Pilar jest odważna i pełna pasji, od dawna interesuje się poznawaniem różnych stylów winiarskich. Pracowała w Marlborough w Nowej Zelandii, Burgundii we Francji, Napa Valley w Stanach Zjednoczonych. Odbywała też wizyty w innych regionach winiarskich: w Australii, Hiszpanii, Portugalii, Włoszech czy RPA.

Spod ręki Pilar wyszły takie wina jak czerwone Sibaris Malbec Gran Reserva czy białe Sibaris Riesling Gran Reserva. Cytując sommeliera Fine Wine, to malbec „w arcyciekawej, wyśmienitej interpretacji, wykorzystującej potencjał siedliska i staranne, rygorystycznie selekcjonujące grona zbiory”. Zaś riesling? Gwarantuje złożoność i kompleksowość.

Judit Valdelana z Bodegas Valdelana

Judit jest dyrektorką marketingu winnic Bogedas Valdelana. Urodziła się w Elciego w prowincji Álava w 1989 roku. Razem z bratem Juanem tworzy szesnaste pokolenie rodziny Valdelana. Łączą tradycję z innowacją, kontynuują pracę z takim samym entuzjazmem jak przodkowie. I to właśnie Judit sprawia, że wina Valdelana są znane na całym świecie.

Po ukończeniu studiów z zakresu reklamy i public relations na Uniwersytecie Navarra Judit przeprowadziła się na rok do USA, aby poprawić swój angielski. Po powrocie do regionu Rioja kontynuować szkolenie winiarskie i ukończyła kurs WSET (Wine & Spirit Education Trust) na poziomie 3. Obecnie zarządza działem marketingu i handlu wewnętrznego w winnicy, stając się pierwszą kobietą w rodzinie, która pracuje w branży winiarskiej. Chce pozycjonować wina Valdelana na nowych rynkach zagranicznych.

Pod kierownictwem Judit wina Valdelana stały się znane w ponad 20 krajach pod kilkoma różnymi markami, m.in. Familia Valdelana, Barón Ladrón de Guevara czy Agnus. Wina powstają w nowej piwnicy winiarskiej z 2007 roku. 15 metrów pod ziemią wina dojrzewają w beczkach z dębu francuskiego i amerykańskiego.

Znasz wina z Bodegas Valdelana? Znajdziesz je na półkach w Salonach Fine Wine. Wyjątkowym winem z kolekcji Valdelana jest Baron Ladron de Guevara Vino de Autor Reserva. To wino powstaje z winogron zbieranych ze starych, ponad 50-letnich krzewów.

Sophia Berqvist z winnicy Quinta de La Rosa

Sophia jest właścicielką wspaniałej winnicy Quinta de la Rosa w Porto. Rodzina Bergqvist prowadzi tę winnicę od kilku pokoleń i, co ważne, jest jednym z prekursorów w produkcji wysokiej klasy wina niewzmacnianego w regionie Douro. Sophia dogląda plantacji znajdujących się w odległości ok. 100 km na północ od Porto w pobliżu Pinhao, na najwyższych terasach rzeki Douro w Portugalii. Praprzodkowie Sophii wybrali ten niewielki teren ze względu na odpowiednią ilość promieni słonecznych i wysoką jakość gleby.

Sophia niezwykle ceni sobie tradycję winiarską w połączeniu z nowoczesnymi technologiami i szacunkiem dla środowiska. Przykład? Wszystkie owoce na wina porto są deptane, a jednocześnie winnice mają certyfikat wydany przez ADVID jako propagujące zrównoważony rozwój.

Bez wątpienia Sophia wyniosła winnicę na wyższy poziom. Pomogła stworzyć własną markę, położyła szczególny nacisk na praktyki ekologiczne, recykling i oszczędzanie wody. Wina, które tworzy w winnicy Quinta de la Rosa, są wyważone, a przede wszystkim eleganckie i bogate. Quinta de la Rosa Porto Finest Reserve to porto pełne ciała, o długim aksamitnym finiszu z lekko wytrawną końcówką. Doskonale zharmonizowane w swej złożoności, wspaniale otwierające się w szkle.

Chcesz wiedzieć więcej o winnicy Quinta de la Rosa? Przeczytaj ten artykuł.

Martine Serveaux z winnicy Champagne Serveaux Fils

Martine razem z mężem Pascalem Serveaux jest właścicielką 15-hektarowej winnicy we francuskiej wiosce Passy sur Marne, otoczonej zboczami w sercu Doliny Marny. Tam z zapałem pielęgnuje trzy szampańskie odmiany winorośli: petit meunier, pinot noir i chardonnay. Dzisiaj w prowadzeniu winnicy pomagają dzieci Martine i Pascala: Elodie, Nicolas i Hugo.

Martine i Pascal są prawdziwymi pionierami odmiany petit meunier, która jeszcze kilka lat temu nie miała tak dobrej passy. Dzięki temu, że doskonale znają swoje parcele, tworzą szampany wysokiej jakości. Wyjątkowym w swej rzadkości szampanem jest Champagne Serveaux Fils Pur Meunier Brut. To prawdziwy rara avis – w tej butelce pinot meunier jest nośnikiem mineralności, owocowości i aromatyczności. Poznaj też inne wina z winnicy Champagne Serveaux Fils. Znajdziesz je na półkach w Salonach Fine Wine.

A więcej o szampanach petit meunier przeczytasz w tym artykule.

Kobiety w winnicach

Panie zajmują poczesne miejsca również w polskich winnicach, jak choćby Katarzyna Kasicka w Winnicy Turnau czy Ania Kojder w Winnicy Kojder.

– Czasem kobiety dają początek historii winiarskiej potęgi, jak to jest w przypadku rodziny Banfi z Toskanii. Teodolinda, ciotka założycieli winnicy i koneserka win, dbała o ich właściwy dobór najpierw na dworze kardynała, a potem papieża Piusa XI. Linia win Anna’s Way, pochodząca od rodziny Vavasour, poświęcona jest matce obecnego właściciela, która była pionierką winiarstwa w Dolinie Awatere w Nowej Zelandii – dodaje Krzysztof Sułek.

Wybraliśmy dla Ciebie: