Akademia sommeliera

Szampany Gardet: zaglądamy do serca szampańskiej winnicy

Zapraszamy do fascynującej podróży do winnicy Gardet z Chigny-les-Roses, położonej we francuskiej Szampanii miejscowości, gdzie historia, terroir i smak łączą się w niepowtarzalnych szampanach. Przyjrzyjmy się z bliska, co sprawia, że szampany Gardet są niezwykłe w porównaniu z innymi i jakie tajemnice kryje ich malownicze terroir.

W wyjątkowym świecie szampana wyróżnia się jedno nazwisko – Gardet. Jako niezależny dom szampański należący do rodziny Gardet doskonale łączy tradycyjne rzemiosło z artystycznym podejściem. Tworzy niezapomniane szampany, które oddają ducha swego założyciela, Charlesa Gardeta.

Dziedzictwo szampanów Gardet: rodzinna tradycja od 1895 roku

Dom Szampański Gardet założył Charles Gardet w Epernay w 1895 roku. Wprowadził ikoniczne cuvée, takie jak Brut Tradition i Brut Réserve 1er Cru. Te ponadczasowe kreacje pozostały do dziś, stając się integralną częścią dziedzictwa szampana Gardet.

Gdy 18 lat później Charles zmarł, zobowiązanie rodziny do jakości kontynuował Georges Gardet, syn Charlesa. Jego praca umocniła jeszcze bardziej wpływ rodziny na rozwój produkcji szampana – Georges był wizjonerem, wprowadził innowacyjne techniki starzenia i rozszerzył eksport, zwłaszcza do Anglii.

Po śmierci Georges’a w 1952 roku Germaine Gardet objęła stery, dbając o rozwój rodzinnej posiadłości. Dzięki zaangażowaniu Germaine i jej następców, reputacja Gardeta utrzymała się na najwyższym poziomie. W 2004 roku winiarnia przeszła rozbudowę i modernizację, wprowadzając stal nierdzewną dla podniesienia delikatności wina.

Jak Dom Szampański Gardet działa dziś? Obecnie produkuje około 1 miliona butelek szampana rocznie, plasując się na 20. miejscu pod względem objętości wśród wszystkim domów w Szampanii. Blisko połowa butelek jest przeznaczona na eksport.

Co wyróżnia szampany Gardet spośród innych?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ… Gardet wyróżnia się na więcej niż jeden sposób. Dowód? – Prestiżowy wybór dokonany przez sommelierkę Pałacu Elizejskiego, wybierającej ich butelki do piwnic prezydenckich. Dostęp do starych roczników, używanych nawet w limitowanych edycjach, takich jak Cuvee 120, może być kolejnym kluczowym elementem. Nie wspominając o ich zaangażowaniu w ochronę środowiska, aż po ekologiczne opakowania pochodzące z lokalnych źródeł, aby zminimalizować transport – wylicza Krzysztof Sułek, sommelier Fine Wine.

Champagne Gardet zdobył również niebo: podjął współpracę z wieloma renomowanymi liniami lotniczymi, takimi jak Crossair, Virgin Atlantic Airways, Delta Airlines i Japan Airlines. Dzięki temu wypromował swoje wina na całym świecie.

Bez żadnych wątpliwości Gardet wyrobił sobie pewną markę. – Ich prestiżowa linia starzona w dębowych beczkach oraz unikalne powiązanie szampana z różą, zwłaszcza białą różą stanowiącą symbol Gardet i podkreślenie siedliska Chigny-Les-Roses, dodają im dodatkowego piękna – wspomina Sułek.

Szampany Gardet – trzy wyjątkowe kolekcje

Champagne Gardet może poszczycić się trzema wyjątkowymi kolekcjami. Kolekcja Tradition harmonizuje z tradycyjnymi praktykami, kolekcja Extra Brut łączy w sobie cierpliwość ze świeżością, a kolekcja Prestige uosabia dojrzałość i finezję.

Na charakterystykę win tej winnicy wpływają unikalne cechy terroir, na którym rosną krzewy odmian chardonnay, pinot noir i meunier. – Część jest klasyfikowana jako Premier Cru, co równoznaczne jest z najlepszymi siedliskami dla odmian tradycyjnie tworzących szampana. Klimat z jednej strony oceaniczny, łagodzący zimy i tworzący umiarkowane lata z równymi opadami w ciągu roku, z drugiej kontynentalny, potrafiący nieść duże dawki chłodu – wylicza sommelier.

Łagodne wzgórza i kredowa gleba, pełniąca rolę doskonałego drenażu nadmiaru wody, jednocześnie będąc magazynem podczas okresów suszy, sprawiają, że terroir Gardet jest naprawdę wyjątkowy. Może zmagazynować aż 400 litrów wody na metr sześcienny.

Dla pasjonatów kulinariów: do jakich dań pasują szampany Gardet?

Odpowiedź może być trochę kapryśna: szampan pasuje do wszystkiego! – Do najbardziej wyrafinowanych, złożonych dań i do najprostszych. Może być rozpoczęciem i zwieńczeniem. Czy też cytując największego ambasadora szampana w swej epoce, a teraz ze względu na film na nowo odkurzonego Napoleona: „Jeśli wygrywasz, zasługujesz na szampana, jeśli przegrywasz, zwyczajnie go potrzebujesz” – przekonuje Krzysztof Sułek.

Szampan to najbardziej wszechstronne wino na świecie, pasujące do kawioru, ostryg, makaronu i sera, a nawet steka w przypadku białego szampana. Zakres obejmuje różnorodne ryby, kuchnię azjatycką i pikantne dania, a różowa wersja doskonale komponuje się nawet z popcornem.

Wyjątkowość szampanów Gardet tkwi w bogatej historii, zaangażowaniu w odpowiedzialność środowiskową i terroir, które nadaje ich winom wyjątkowe cechy. Bez względu na to, czy celebrujesz wyjątkową chwilę, czy cieszysz się prostą przyjemnością, szampany Gardet oferują niezapomniany smak. Wznieś z Fine Wine toast za Gardet – na zdrowie!

Wybraliśmy dla Ciebie: