SPAGHETTI CARBONARA
Składniki:
- 50 dag makaronu spaghetti
- 15 dag chudego boczku wędzonego
- 3-4 żółtka
- 250 ml śmietany 30% lub ser mascarpone
- 1 ząbek czosnku
- szczypta rozmarynu
- 8 dag startego parmezanu lub pecorino
- oliwa
- sól, pieprz
Przygotowanie:
Makaron ugotować al dente z dodatkiem oliwy. W międzyczasie boczek pokroić na cienkie plastry. Na patelni rozgrzać oliwę i zrumienić boczek. Następnie dodać połowę śmietany, posiekany czosnek i rozmaryn. Całość dusić przez chwilę. Do pozostałej śmietany dodać żółtka oraz ser. Dokładnie wymieszać i wlać na patelnię. Nie dopuścić do wrzenia. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Dodać makaron i wymieszać.
MAKARON PENNE Z TUŃCZYKIEM I ANCHOIS
Składniki:
- 40 dag makaronu penne
- oliwa
- 5 dag anchois
- 2 posiekane ząbki czosnku
- 1 papryczka posiekana chili
- 20 dag tuńczyka w oliwie (waga po odsączeniu)
- pęczek natki pietruszki
Przygotowanie:
Makaron ugotować al dente z dodatkiem odrobiny oliwy. W międzyczasie przygotować sos. Na patelni rozgrzać 2-3 łyżki oliwy (można dodać odrobinę oliwy z anchois), dodać posiekane anchois, czosnek i chili. Całość smażyć przez kilka minut na wolnym ogniu. Następnie dodać odsączonego i rozdrobnionego tuńczyka. Przyprawić do smaku świeżo mielonym pieprzem. Ugotowane penne, wymieszać z sosem i posiekaną natką. Posypać świeżo mielonym pieprzem i dekorować listkami natki pietruszki.
FETTUCCINE Z INDYKIEM I SOSEM CYTRYNOWYM
Składniki:
- 20 dag filetów z piersi indyka
- oliwa
- 40 dag makaronu fettuccine
- ½ szklanki rosołu z kury
- ½ szklanki białego wytrawnego wina
- 2 łyżki śmietany
- 10 dag startego parmezanu
- cytryna
- ząbek czosnku
- sól i pieprz
- ½ pęczka posiekanej natki pietruszki
Przygotowanie:
Mięso pokroić w wąskie pasma. Cytrynę umyć i przekroić na pół – z jednej połówki wycisnąć sok, drugą pokroić w plastry. Czosnek obrać, wycisnąć i rozetrzeć z solą. Makaron ugotować al dente z dodatkiem oliwy. W międzyczasie mięso usmażyć na oliwie na dużym ogniu, następnie zdjąć i odstawić. Na oliwie po smażeniu mięsa dusić przez krótki czas czosnek i plastry cytryny. Następnie podlać rosołem, białym winem i wymieszać. Sos zabielić śmietaną, zagęścić podgrzewając i mieszając. Dodać mięso i podgrzewać całość przez chwilę. Makaron wymieszać z sosem, przeprawić świeżo mielonym pieprzem i solą do smaku. Posypać natką pietruszki. Podawać posypane startym parmezanem.
Jakie wino do obiadu?
Kuchnia włoska słynąca z bardzo szerokiego wachlarza przepisów dań na bazie makaronów jest bardzo popularna i wszechobecna w polskich domach i nie tylko. Dostępność produktu w postaci gotowych makaronów pozwala na dość łatwe i szybkie przygotowanie. Zazwyczaj duża zawartość węglowodanów sprawia uczucie sytości i jest dobrym nośnikiem energii, czego przykładem mogą być słynne pasta party dzień przed wyczerpującymi startami biegaczy długodystansowych.
Najprostszym i często najlepszym połączeniem dań z makaronów są lokalne wina włoskie. Włochy, wciąż największy producent wina na świecie, dysponują bardzo zróżnicowaną listą win. Od białych przez różowe do czerwonych. Wina występują w różnych przedziałach cenowych od bardzo przystępnych do bardzo drogich.
Wybór win włoskich do włoskich potraw może być jednak dla bardziej wyrafinowanych poszukiwaczy idealnych połączeń dość pospolity i nudny. Nie jest to jedyne ciekawe połączenie.
Równie interesujące i niecodzienne mogą być połączenia z innymi winami zarówno z krajów starego jak również nowego świata.
Odpowiedni dobór wina do konkretnego makaronu powinien mieć na uwadze przede wszystkim najbardziej wyraziste składniki potrawy, a tak naprawdę sosu, wpływające na smak i aromat całego dania. Trzy wskazane propozycje są dość różne w swoim charakterze.
Penne z tuńczykiem i anchois to dość delikatna wersja, jednak bardzo intensywna w smaku. Dobrym wskazaniem byłoby białe aromatyczne wino, z przyzwoitą kwasowością np. Soave z Veneto lub sauvignon blanc z Górnej Addygi. Wartym polecenia połączeniem może być również trochę pełniejszy, lecz dojrzały w swoich aromatach viognier z południa Francji.
Natomiast do fettuccine z indykiem z uwagi na mocno kwasowy sok z cytryny wino białe z mocno zaakcentowaną naturalną kwasowością wydaje się być trafionym wyborem. Podobnie może, to być sauvignon blanc, ale tym razem z Chile, będzie trochę dojrzalsze z delikatnie zaakcentowaną kwasowością lub wino trochę cięższe, ale wciąż mocno aromatyczne np. verdejo z hiszpańskiej Ruedy. Interesujące może być połączenie mięsa indyka i węglowodanów makaronu z łagodnym owocowym charakterem włoskiego Bardolino z Veneto.Do spaghetti carbonara wybrałbym mocno beczkowe chardonnay z nowego świata, które będzie dobrym balansem dla równie śmietanowego ciężkiego stylu carbonary.
Równie ciekawym partnerem tej potrawy może być łagodne wino czerwone z dodatkiem maślanego aromatu i smaku beczki. Z oferty win włoskich proponowałbym coraz bardziej popularne na polskich stołach primitivo di Manduria z regionu Apulia na południu Włoch, które z uwagi na swój dojrzały aromat i nutkę ziemisto-korzenną ładnie dopełni pozostałe składniki carbonary.