Podróże z winem

Wina z Montalcino – Pierwsze włoskie DOCG

Montalcino to niewielki obszar Toskanii z łagodnymi, malowniczymi pagórkami. Region ten położony jest w środkowych Włoszech, około 40 km na południe od Sieny. Trudno uwierzyć, ale jeszcze nieco ponad 40 lat wcześniej były to obszary nie w pełni zelektryfikowane. Przede wszystkim dlatego, że w wielu miejscach wodę czerpano ze studni, a telefon był luksusem. Tkwił tu jednak olbrzymi, winiarski potencjał.

 

Brunello di Montalcino – pierwsze włoskie DOCG

Historia Brunello jest związana z Ferrucio Biondi-Santi, który w latach 70-tych eksperymentował tu z odmianą sangiovese. A już w roku 1980, jako pierwsze włoskie wino, Brunello di Montalcino otrzymało prawo do używania oznaczenia DOCG.

Zgodnie z przepisami apelacji wino może być wytwarzane wyłącznie z winogron sangiovese rosnących na obszarze gminy Montalcino. Tu również musi zostać zabutelkowane.

Apelacja obejmuje ok. 1500 hektarów winnic. Pomimo stosunkowo niewielkiego obszaru, warunki uprawy są zróżnicowane, co wpływa na charakter powstających tu win. Na terenie gminy dominują gleby łupkowe, ubogie i łatwo nagrzewające się. Winnice w Montalcino położone są zwykle na wysokości 200 – 600 metrów n.p.m., a maksymalna wydajność dopuszczona w apelacji to 55 hektolitrów z hektara. Przepisy wymagają starzenia w dębowych beczkach min 2 lata oraz w butelkach, tak długo, aby wino zostało wypuszczone na rynek nie wcześniej jak w piątym roku po zbiorach. W przypadku win riserva, dopiero w szóstym roku.

 

Długowieczne jak Brunello di Montalcino

Brunello di Montalcino to wino długowieczne o potencjale starzenia kilkanaście lat, a z bardzo dobrego rocznika (jak np. 1999 czy 2006), nawet kilkadziesiąt.

Świetnie sprawdza się w towarzystwie potraw z czerwonych mięs i dziczyzny, dojrzewających serów jak gorgonzola czy parmigiano. Jednak naprawdę niezapomnianych wrażeń może dostarczyć degustacja samego wina z prostą przystawką.

 

Bliższa i dalsza rodzina

Jednak Montalcino to nie tylko Brunello. Inne wina to:

Rosso di Montalcino DOC, produkowane w ilości około 3 mln butelek, nazywane „młodszą siostrą” Brunello. To lżejsze wina, które na rynek mogą trafić już po roku od zbiorów.

Moscadello di Montalcino DOC rocznej produkcji około 50 tys. butelek. Wino białe o znacznie dłuższej niż Brunello historii. Produkowane ze szczepu Moscato bianco, w wersji lekko musującej, również z późnego zbioru.

Sant’ Antimo DOC roczna produkcja to 500 tys. butelek, wina białe i czerwone wytwarzane z międzynarodowych szczepów niepochodzących z Montalcino.

 

Brunello warte grzechu

Warto sięgnąć po wina Brunello di Montalcino: Biondi-Santi, Gianni Brunelli,  Case Basse di Soldera, Ciacci Piccolomini, Lisini, Mastrojanni, Salvioni, Pian dell’ Orino, Il Poggione, Pogio di Sotto, Casanova di Neri, Salvioni-Cerbaiola.

 

Zniszczone Brunello za 10 mln euro

Nieco ponad 2 lata temu w piwnicach Case Basse należących do rodziny Gianfranco Soldera, jednego z najznamienitszych producentów Brunello di Montalcino, dokonano niesłychanego aktu wandalizmu. Otwarto zawory w dziesięciu beczkach zawierających 6 roczników przyszłego wina Brunello od 2007 do 2012 roku. Zniszczono ponad 62 tys. litrów wina, a strata była szacowana na ok. 10 mln euro. Żadna butelka nie została skradziona, a do winy przyznał się były pracownik.

Paweł Góźdź – współwłaściciel winnicy Agat

Wybraliśmy dla Ciebie: