Akademia sommeliera

Wina Hiedler: ponadczasowe, z charakterem, zgodne z naturą

Nie podążamy za modą, a za naturą – mówią twórcy win Hiedler. Nie sposób im nie wierzyć: te austriackie wina są niezwykle charakterystyczne i osobiste. W tym tygodniu zabieramy Was na wycieczkę do Austrii, nad rzekę Kamp.

Wyobraźnia, praca fizyczna, cierpliwość i dbałość o szczegóły. W ten sposób tłoczymy ponadczasowe i bardzo osobiste wina, w ścisłym związku z naturą – tymi słowami wita na swojej winnicy austriacka rodzina Hiedler. To nie są tylko słowa. Rodzina Hiedler przykłada olbrzymią wagę do produkcji swoich win, traktując je z olbrzymim pietyzmem i miłością. Zatem w drogę!

Wina Hiedler i ich historia

„Chcemy robić wina, które opowiadają o swoim pochodzeniu. Dlatego podchodzimy do nich z cierpliwością i z doświadczeniem, które zebraliśmy przez pokolenia”.

Tak, całe pokolenia – dzisiaj winnicą zarządza piąte pokolenie rodziny Hiedler. Pierwsze nasadzenia wykonali w 1856 roku Josef i Anna Hiedler. Małżonkowie postanowili początkowo tłoczyć wina na małą skalę. Olbrzymi potencjał dojrzał ich syn Ludwig, który z żoną Anną rozszerzył winnicę o kolejne działki. To właśnie pod ich kierownictwem winnica została po raz pierwszy udokumentowana. Było to w 1906 roku.

Na początku XX wieku wina Hiedler były już rozpoznawalne w swoim regionie – i cenione za swoją doskonałą jakość. Według przekazów rodzinnych Ludwig był jednym z pierwszych winiarzy z Langenlois, którzy zaczęli butelkować swoje wina.

W trzecim pokoleniu rozwiniętą już marką zajął się syn Ludwiga – Bruno, jednak winnicą kierowała jego żona Hildegarda. W połowie XX wieku wina Hiedler trafiały już do miłośników wina w całej Austrii: od Wiednia po zachodnie Alpy. W 1955 roku Bruno obsadził jedną parcelę odmianą pinot blanc, rozpoczynając przygodę z burgundzkimi winami, z których dziś rodzina Hiedler jest najbardziej znana.

W 1980 roku winami Hiedler zajęło się czwarte pokolenie: Ludwig Hiedler z żoną Maríą Ángeles, rodowitą Hiszpanką. Razem wyznaczyli kurs na przyszłość tej tradycyjnej winiarni, dzięki czemu ich wina przyciągnęły uwagę poza granicami Austrii. W 1992 roku Ludwig doprowadził do założenia renomowanego stowarzyszenia „Österreichsiche Traditionsweingüter” (Austrian Traditional Wineries).

Dziś winnicą zarządzają dwaj bracia: Ludwig i Dietmar. Jako piąte pokolenie kontynuują długą rodzinną tradycję, czerpiąc z wiedzy i bogatego doświadczenia swoich przodków. Osobiście doglądają winnicy i prowadzonych na niej prac – pielęgnacja krzewów odbywa się tutaj wyłącznie ręcznie. Bracia chcą bowiem tworzyć wina, którym nie brakuje indywidualizmu.

Co kształtuje wina Hiedler?

„Podobnie jak nasi przodkowie, żyjemy ze świadomością, że charakter wina wywodzi się z samej winnicy. Jest źródłem niezależności i naturalnej ekspresyjności”.

Wina Hiedler kształtuje wiele czynników, ale za ten główny lokalni winemakerzy uważają glebę. Winnica mieści się w mieście Langenlois, historycznym centrum Kamptal, gdzie spotykają się gleby lessowe bogate w wapń i skalne. Winiarze pozwalają też rosnąć dzikim kwiatom i ziołom w rzędach winorośli. Wprowadzając do wierzchniej warstwy gleby kompost, użyźniają ją i wzbogacają krzewy o składniki odżywcze. Co ważne, w winnicy jest całkowity zakaz stosowania herbicydów i insektycydów – i to od wielu lat.

Krzewy winorośli w winnicy Hiedler rosną w chłodnym mikroklimacie. Kamptal ma średnią temperaturę 9,2 stopnia Celsjusza, co czyni z niego jeden z najchłodniejszych regionów uprawy winorośli w Europie.

Te wyjątkowe warunki sprawiają, że wina są bardzo charakterystyczne. Jak dodamy do tego ręczną pracę i dbałość o tradycję, efekt może być tylko jeden: bardzo osobiste wina z niezwykłą głębią.

Znakiem win Hiedler jest sowa. Nie bez przyczyny. Od prawie 100 lat dwie wyrzeźbione w kamieniu sowy czuwają przy bramach winnicy (jedna siedzi na książkach, druga na winogronach). Sowa, jako symbol wiedzy i doświadczenia, wspaniale wpisuje się w misję, którą wyznaczyli sobie członkowie rodziny Hiedler – by dążyć do równowagi, elegancji i doskonalenia rzemiosła winiarskiego.

Które wina Hiedler warto spróbować?

Jak wspomnieliśmy wyżej, wina Hiedler znane są ze szczepów burgundzkich. Pinot noir i pinot blanc (weisburgunder) z winnicy Hiedler są wspaniałymi ujęciami tych szlachetnych odmian. Chłodne siedlisko dla winorośli pozwala na to, by grona dojrzewały powoli, uwypuklając swe doskonałości w butelce.

Opowiadając o winach austriackich z regionu Kamptal, nie może jednak zabraknąć dwóch najbardziej znanych odmian: grüner veltliner i riesling. Langenlois to najlepsze siedlisko w Austrii dla tych szczepów, dzięki czemu zyskują prawdziwą feerię aromatów.

Przekonaj się, jak wyjątkowe są wina Hiedler w Salonach Fine Wine. Zapraszamy!

Wybraliśmy dla Ciebie: