Wino i nie tylko

Wina z Hiszpanii

Wina z Hiszpanii to zestaw win na każdą porę dnia. Hiszpania to prawdziwa wielka armada winnic, wyposażona w działa wielkiego kalibru wystrzeliwujące co roku prawdziwym gradem zacnych win. Te pozycje znajdują miejsca na szczytach list naj / top / best świata winiarskiego. Stąd nie będziemy dzisiaj obrazowali o tym niemal milionie ha upraw winnej latorośli. Hiszpania plasuje się od dawna na trzeciej pozycji pod względem ilości wyprodukowanego trunku Dionizosa. Opowiemy Wam o regionach i ich specjalnościach.

Wina Fine Wine Oferta

Matecznik gwiazd i nie tylko

Nie miejsce tu na dywagacje o winach – gwiazdach, z Prioratu, Toro, Ribery del Duero czy słynnej Riojy. Powodem jest niska podaż i wysoka cena. Sami Hiszpanie rzadko je próbują, natomiast zapełniają się nimi karty win restauracji w Genewie, Nowym Jorku czy Londynie. Z resztą one stoją czerwienią, a my poruszymy też temat zacnej bieli. Pragniemy przybliżyć temat regionu, który również tworzy prawdziwe perły w krwistej barwie, a nie jest tak szeroko znany.

Wina z Hiszpanii nieodkryte

Ta pozorna anonimowość sprawia, iż wybierając butelkę wina z Jumilli stawiamy na swego rodzaju wyjątkowość. Na dodatek mamy wina z Hiszpanii ze wspaniałej odmiany monastrell. Ba, ta wspaniała winorośl dająca wyjątkowe owoce o silnym działaniu prozdrowotnym, że się tak wyrazimy, jest często mocno posunięta w latach. To krzewy, których wiek liczony jest w dekadach. Co za tym idzie naturalnie mocno obniżona jest wydajność, dając tym samym ogromny potencjał jakościowy. Dodajmy, że winnice nie są w tym suchym regionie nawadniane przez producentów. Oni zaś dbając o wysoki poziom przeprowadzają zbiory manualnie, i tym sposobem mamy wino w kategorii gwiazdy. 

Tyle w temacie czerwieni, które jeszcze poza podium rozpoznawalności, ale na pewno na podium jakości i zjawiskowości.

Białe gwiazdy

Pora na gwiazdy na firmamencie bieli, a tu Hiszpania ma się czym pochwalić od dawna. To między innymi region Rueda, na przekór sąsiadom stawiający na tworzenie win białych.  Nie bez kozery odmiana, która niepodzielnie tam panuje verdejo, jest szalenie plastyczna i wdzięczna dla winiarza w procesie twórczym. Rueda to strzał w dziesiątkę, jeśli mamy ochotę na białe wino w stylu iberyjskim. W obszarze jednego regionu i wokół jednej odmiany mamy różnorodną stylistykę win. Od sprężyście przenikliwych w swej rześkości poprzez, złożone w swej strukturze, po wina nawet z wyraźnie zaznaczoną słodyczą.

Oglądając hiszpańskie kino, lub czytając literaturę iberyjską pragniemy mieć w kieliszku biel. Jeśli pragniemy doświadczyć dużej dawki aromatycznej sfery wina z Hiszpanii, obudowanej wyrazista mineralnością, sięgnijmy po wina z Rias Baixas. To tutaj, w odległej i wietrznej Północy Hiszpanii powstają wybitne etykiety win białych, wypełnionych wspaniałym albarino.

Hiszpania jako się rzekło to ogrom możliwości przygód z winem, to regiony sprawdzone i obecne w sposób niezatarty w świadomości winomanów. Lecz to także wciąż na nowo wschodzące gwiazdy, które nie opromienione jeszcze blaskiem fleszy popularności, potrafią cieszyć nie drenując zanadto portfeli.

 

Wybraliśmy dla Ciebie: