Akademia sommeliera

Jak kupić dobre wino? Przewodnik dla początkujących

Znalezienie idealnego wina bywa wyzwaniem – zwłaszcza gdy chce się wybrać butelkę, któ®a naprawdę zrobi wrażenie. Jak kupić dobre wino, które zachwyci? Nie wystarczy etykieta z elegancką czcionką; kupno dobrego wina wymaga znajomości kilku kluczowych zasad. Oto one!

Na pewno zdarzyło Ci się nieraz usłyszeć na przyjęciu słowa „to naprawdę dobre wino!” Ale co właściwie kryje się za tym stwierdzeniem? Czy chodzi o smak, jakość, a może o renomę producenta? Odpowiedź na pytanie, jak kupić dobre wino, leży nie tylko w cenie czy znanym regionie. Klucz tkwi w poznaniu cech, które sprawiają, że butelka zasługuje na miano wyjątkowej.

Po czym poznać dobre wino?

Dla konesera „dobre” wino to harmonia aromatów, doskonały balans i wyjątkowy charakter. Dla osoby początkującej – to po prostu wino, które smakowało. Na to samo pytanie Krzysztof Sułek, sommelier Fine Wine, odpowiada tak: – Dla mnie odpowiedź jest jedna. Jeśli danej osobie to konkretne wino smakuje, oznacza to, że w danej chwili jest ono dobre. Być może po spróbowaniu innych za jakiś czas będzie się ono wydawało gorsze, ale ważne jest to, co czujemy w momencie degustacji.

Dlatego właśnie o wiele łatwiej odpowiedzieć na pytanie, co może wskazywać na to, że wino nie będzie dobre? Jeśli wino jest butelkowane poza granicami kraju pochodzenia, jest na nim adnotacja, że pochodzi z różnych krajów Unii Europejskiej – to raczej są niewielkie szanse, że będzie winem wybitnym.

Podobne podejrzenia można wysnuć, jeśli w sieci trudno jest znaleźć jakiekolwiek informacje na temat danej etykiety. Jak tłumaczy sommelier: – Jednym z domysłów może być możliwość stworzenia tejże etykiety na potrzeby danej sieci sprzedażowej czy nawet restauracji. Czy to oznacza, że wino będzie złe? Niekoniecznie, ale mało prawdopodobne, by było wybitne.

Czy wino z ładną etykietą lub butelką będzie dobrym winem?

Odpowiedź jest niezwykle prosta: szata graficzna nie ma żadnego znaczenia. – Może być wyrazem artystycznych preferencji producenta i być niemal dziełem sztuki, ale może być też minimalistyczna do bólu. W jednym i drugim przypadku kryć może w sobie genialną zawartość. Podobnie rzecz ma się w sprawie kontretykiety. Poza obligatoryjnymi informacjami może być pusta, ale może też być wręcz rokokowa w treści. Nie ma to żadnego znaczenia jakościowego – przekonuje Sułek.

Zapewne znasz też obiegową opinię na temat grubości dna butelki? Wielu ludzi twierdzi, że grube dno świadczy o tym, że wino jest dobre. Cóż, to niestety ogromny mit!

– Ktoś większą wagę będzie przywiązywał do ekologii, sprzedając swoje wybitne wino w lżejszym szkle. A ktoś inny dzięki butelce o niesamowitej oprawie będzie odwracał uwagę od wina wręcz podłego, doprowadzając do absurdu, że zawartość butelki tańsza jest od jej opakowania – kwituje sommelier.

Czy dobre wino musi być drogie?

Cena wina często wiąże się z jego jakością, ale to nie jedyny wyznacznik. Wysoka cena może wynikać z prestiżu regionu, pracochłonnych metod produkcji lub unikalnego terroir. Przykładem są wina z Bordeaux, Burgundii czy Toskanii. Jednocześnie wino doskonałej jakości można znaleźć również w regionach mniej prestiżowych, ale obfitujących w utalentowanych producentów i korzystne warunki klimatyczne.

Cenę wina definiuje wiele czynników. Wyższą cenę będą miały wina produkowane z owoców starych krzewów czy też ze zbiorów ręcznych, które angażują czas i ludzi. Przykłady można mnożyć. – Abstrakcyjnie droga ziemia, na której rośnie winorośl, jak w Szampanii. Skorzystanie z dodatkowych elementów w tworzeniu wina, np. fermentacji lub dojrzewania w dębowych beczkach. Czy w ogóle długie dojrzewanie, a tym samym zajmowanie przestrzeni w winiarni i zamrożenie kapitału. To wszystko sprawia, że spodziewanie się „fajerwerków” po tanim winie jest tym samym co spodziewanie się wspaniałych osiągów od taniego auta – podsumowuje Sułek.

Jak kupić dobre wino za rozsądną cenę? Z jakich krajów?

Wina z Portugalii, Węgier, Chile czy Nowej Zelandii – w tych regionach można znaleźć butelki, które nie ustępują smakiem i strukturą tym z bardziej znanych miejsc. A przy tym są mniej obciążone ceną wynikającą z ekskluzywności. Butelka z odpowiednio dobranego regionu może dostarczyć unikalnych doznań smakowych bez konieczności wydawania fortuny.

W końcu pochodzenie, a raczej apelacja, może, choć wcale nie musi podpowiadać o jakości wina (o apelacjach dowiesz się więcej z tekstu „DOC, AOC, QmP, czyli co to jest apelacja wina?”).

Krzysztof Sułek: – Apelacja jest tylko jedną z pomocnych danych. Im mniejsza, tym ciekawsze wina, choć i z wielkich apelacji znajdziemy wspaniałe butelki. Co więcej, znajdziemy też etykiety zdeklasowane, pozaapelacyjne, które celowo nie spełniają norm apelacyjnych, by móc być winami innymi, pozastandardowymi.

Czy cena zawsze świadczy o jakości wina?

Nie zawsze cena oddaje faktyczną jakość – często bywa rezultatem limitowanej produkcji, prestiżu, kosztów transportu czy podatków. Jeśli nie wiesz, jak kupić dobre wino, zapamiętaj: wyższa cena niekoniecznie więc musi iść w parze z walorami smakowymi! Dobre wino może znaleźć się w przedziale 50-150 zł, zwłaszcza gdy producent stawia na jakość i tradycyjne metody produkcji.

– Jeśli jednak mówimy o ciekawych, dobrych czy wręcz wybitnych winach, to one nigdy nie będą należały do zupełnie tanich. Abstrahując od cen, które zostały ustalone na półce czy w karcie win, musimy pamiętać o czynnikach, jakie wpływają na jakość wina, a tym samym na cenę – tłumaczy Krzysztof Sułek.

Ile kosztuje butelka dobrego wina? Jak kupić dobre wino za dobrą cenę?

Cena butelki dobrego wina zależy od regionu i jakości winogron, ale dobre wino można znaleźć już w przedziale 50-150 zł. Jest to często wystarczająca kwota, by znaleźć wino, które zostało starannie wyprodukowane, ma dobrze zbalansowany smak i intensywny aromat.

O to, ile kosztuje butelka dobrego wina, zapytaliśmy również Krzysztofa Sułka. Odpowiedział krótko:

– Gdy ktoś zadaje mi to pytanie, nieładnie odpowiadam pytaniem. Bo czy zastawiasz się nad tym pytaniem, wiedząc, z kim będziesz, do czego i w jakich okolicznościach sięgniesz po wino? A jeśli będzie to wspaniała kolacja przy dobrej muzyce lub filmie w towarzystwie cudownych osób, to czy cena ma tutaj jakiekolwiek znaczenie?

Pamiętaj, że świadomy wybór wina nie musi oznaczać sięgania po najdroższą butelkę! Dobre wino można znaleźć w różnych przedziałach cenowych i regionach, jeśli zna się podstawowe zasady, jak rozpoznać jego jakość.

Zrozumienie tych cech pomaga nie tylko w samodzielnym odkrywaniu smaków i aromatów, które kryją się w każdej butelce, ale także wyborze odpowiedniego wina na prezent. O tym, jakie upominki wybrać dla osoby interesującej się winem, pisaliśmy w artykułach:

You Might Also Like...