Akademia sommeliera

Riesling w Polsce i jego uprawa. Dlaczego zdobył taką popularność?

W Polsce riesling jest jedną z najpopularniejszych winorośli vitis vinifera – bardzo dobrze przystosował się do naszego klimatu, powstają z niego wysokiej jakości wina… Historia rieslinga w Polsce jest naprawdę długa. Dowiedz się o niej więcej.

Lubiany jest za swą uniwersalność, gastrolubność oraz szerokie spektrum możliwości. Może być ultrawytrawny, ale też oszałamiać słodyczą. Wspaniale udaje się w winach musujących. I jak tu nie kochać rieslinga?

– Podobnie jak przed wojną, tak i dziś zalecany w naszym klimacie riesling zdobył szturmem polskie winnice. Wciąż wielu uważa, że riesling jest nie tyle królem białych odmian, co ich cesarzem. Z pewnością warto się pochylić nad rieslingiem z Polski – mówi Krzysztof Sułek, sommelier Fine Wine.

Riesling w Polsce – świetnie przystosowany się do warunków klimatycznych

Co sprawia, że polscy winiarze tak bardzo kochają rieslinga? Zdecydowanie adaptacja do tutejszego klimatu.

Riesling to odmiana winorośli, która bardzo dobrze przystosowała się do klimatu kontynentalnego, który panuje w Polsce. Odmiana ta dobrze radzi sobie w trudnych warunkach klimatycznych – na przykład takich, jakie możemy spotkać wczesną jesienią, gdy temperatura potrafi się mocno wahać. Riesling ma naturalnie wysoką kwasowość, co pozwala mu na zachowanie świeżości i smaku nawet w chłodniejszych warunkach.

– Dobrze znosi mrozy i nie robią na nim wrażenia nawet te poniżej dwudziestu stopni, ale już na choroby taki odporny nie jest. Dla hołdujących bogowi ilościowemu wysoce satysfakcjonująca jest jego wybujała plenność, ale dla tych, którzy pragną win wysokiej jakości, stawia problem okiełznania nadmiaru – dodaje Sułek.

Jakościowy riesling w Polsce

Riesling w Polsce od lat uznawany jest za sprawdzalne jakościowo wino. W udanych wydaniach wykazywał się i wciąż wykazuje długowiecznością. Riesling w Polsce daje wina charakteryzujące się aromatem i smakiem cytrusów, zielonych jabłek i moreli, co stanowi doskonałe uzupełnienie do wielu potraw.

– Mimo to wśród białych winorośli w Polsce zajmuje drugie miejsce na podium po solarisie. Choć zgodnie z ciągotami historycznymi najpopularniejszy jest w zachodnich województwach – opowiada Krzysztof Sułek.

Jeśli planujesz spróbować rieslinga w Polskim wydaniu, zdecydowanie polecamy rieslinga z Winnicy Turnau. Głównym enologiem w Winnicy Turnau jest Frank Faust, który pochodzi z rodziny związanej od wielu pokoleń z nadreńskim winiarstwem. Riesling ten zaskakuje chrupką kwasowością i kompozycją zapachów zielonego jabłka, limonki i cytrusów, odzwierciedla siłę i witalność odmiany.

Warto pamiętać, że riesling w Polsce ma długą historię upraw. Wiele polskich winnic specjalizuje się w uprawie tej odmiany – nie tylko zlokalizowanych na zachodzie kraju, ale również na południu. Ciekawym ujęciem tego szczepu jest Riesling Szumiący z Winnicy Wieliczka. Wino spędziło aż 8 miesięcy nad osadem. Jest aksamitnie owocowe.

A Ty, świętujesz urodziny rieslinga?

Wspaniałą okazją do odkrycia polskiego rieslinga mogą być urodziny tej odmiany. Za datę narodzin rieslinga uważa się 13 marca 1435 roku. Od tego dnia minęło już prawie sześć wieków, a riesling stał się jedną z najbardziej popularnych odmian winorośli na świecie. Co ciekawe, polskie rieslingi zyskały uznanie właśnie ze względu na swoją wysoką jakość. Wiele polskich winnic wykorzystuje techniki uprawy i produkcji, które pozwalają na uzyskanie unikalnego charakteru wina.

Jak możesz świętować urodziny rieslinga? Zorganizuj degustację różnych rieslingów z Polski dla swojej rodziny lub przyjaciół. Przygotuj danie, które pasuje do rieslinga, np. krewetki w białym winie czy tartę z winogronami. Albo podaruj sobie prezent: butelkę polskiego rieslinga z Salonu Fine Wine. Zapraszamy!

 

Wybraliśmy dla Ciebie: